Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » THY Grevi ile Dayanışma Komitesi grev alanında forum yaptı

THY Grevi ile Dayanışma Komitesi grev alanında forum yaptı

İstanbul‘un çeşitli semtlerindeki forumlar tarafından oluşturulan THY Grevi ile Dayanışma Komitesi‘nin çağrısı ile bugün THY grev alanında bir forum düzenlendi. Foruma 100 civarında katılım oldu.

İki hafta önce yine THY Grevi ile Dayanışma Komitesi tarafından çağrılan forum için metro çıkışında toplanılıp sloganlarla grev alanına yürünmesine polis saldırmıştı. Bugün ise yine robokopların da bulunduğu fakat sınırlı bir tertibat vardı.

Havaların soğumasıyla sobanın da kurulduğu grev çadırına diğer pankartların yanı sıra Hava-İş yönetiminin Mavi Liste‘sinin pankartı asılmıştı.

Forumun başlangıcında grevci işçiler grev sürecinin gelişimi ve talepler hakkındaki bilgileri tazelediler. Gün içerisinde yapılan ve sonuçları beklenen Anadolu Yakası delege seçimlerinin de kazanılacağı vurgusu yapıldı. Daha sonra forum başladı. Çeşitli siyasi çevrelerden konuşmacılar işçi sınıfının yalnızca ekonomik değil politik mücadele de vermesi ve iktidarı alması gerektiğine işaret edildi. Yerel seçimler yaklaşırken forum alanlarına belediye başkan adaylarının gelmeye başladığına dikkat çekilerek seçimlere bel bağlamak değil sokaklardaki mücadelelerin sürdürülmesi gereğinden söz edildi. Hey Tekstil direnişçisi Zeki Gördeğir ile Gezi direnişinde kolu kırıldıktan sonra işten çıkarılan bir taşeron sağlık işçisi de söz aldılar. Forumlar adına yapılan konuşmalarda da THY grevinin yanı sıra diğer işçi direnişleri ile de dayanışmaya gidilmesi, bu doğrultuda oralarda da benzer forumların düzenlenmesi önerisi getirildi.

Uçuş işletmesinde bu gece başlayacak olan delege seçim hazırlıkları ile aynı saatlere denk gelen forumun sonlarına doğru Anadolu Yakası delege seçimini Mavi Liste’nin açık ara farkla kazandığı açıklandı. Bu gelişmeden sonra Hava-İş şube yöneticisi bir konuşma yaptı. Bu konuşmada delege seçimlerinde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yeğeninin yandaş “Reform Hareketi”ni kazandırmaya yönelik baskılar teşhir edilirken, diğer muhalif listelerin THY yönetimi ile ortak hareket ettikleri iddia edildi.

Anadolu Yakası delege seçimlerini Hava-İş yönetiminin Mavi Liste’si açık ara farkla kazandı. Gergin geçen seçimlerde muhalif Emek Meclisi listesini destekleyen iki üye saldırıya uğradı. Delege seçimlerinin en kritik ve belirleyici halkasını oluşturan uçucular ise bu geceden itibaren 24 saat süre ile oy kullanacaklar. Delege seçimleri Hava-İş’teki değişim rüzgarlarının hem ne kadar güçlü hem de ne yönde estiğinin göstergesi olacak: Henüz bir başlangıç olarak…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*