Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » THY, BMC, İSDEMİR, TÜPRAŞ, BOSCH, ARÇELİK, RENAULT, OSB’ler… Grev, işgal, yürüyüş…

THY, BMC, İSDEMİR, TÜPRAŞ, BOSCH, ARÇELİK, RENAULT, OSB’ler… Grev, işgal, yürüyüş…

İstanbul’da 5 bine yakın THY ve Teknik AŞ işçisi havayollarında grev yasağı uygulaması ve TİS’lerinin 18 aydır bloke edilmesine karşı 29 Mayıs’ta fiili greve gitti. İşten atılan 300 işçi de direnişe geçti. İşçilerin kararlı mücadelesi sonucunda aylar sonra grev yasağı geri çekildi. İşten atılan bazı işçiler geri alındı. İşten atılan diğer işçilerin mücadelesi sürüyor.

İzmir’de aylardır ücretlerini alamayan 2 bin 500 BMC işçisi, eylül ayından itibaren fabrikayı terketmeme, yürüyüş dahil çeşitli eylemler yapıyorlar. İşçiler en son 1 Kasım’da fabrika kapılarını zincirleyip fabrikayı işgal ettiler.

İskenderun’da 6 bin İSDEMİR işçisi, 19-21 Eylül’de 25 işçinin işten atılmasına karşı fabrika içinde yürüyüş, fiili miting ve eylemler yaptılar.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde 6 büyük tekstil fabrikasından 5 bin işçi 10 Ağustos’tan itibaren düşük ücretler ve 12 saat çalışma dayatmasına karşı 10 gün süren fiili grev yaptı. Grev, işçilerin asgari ücret artışının üzerinde ücret artışı alması ve çalışma koşullarında kısmi kazanımlarla sona erdi.

Sendikal Güç Birliği Platformu, 17 Ekim’de “Sendika ve TİS yasası tasarısı”na karşı 1 saatlik iş bırakma eylemi yaptı. Eylem özellikle Kocaeli’nde TÜPRAŞ Genel Merkezi, İzmit Rafinerisi, Gübretaş, Shell, Ege Kimya’nın da aralarında olduğu 9 iş yerinde, Tuzla Deri Sanayi’nde ve UPS Kargo aktarma merkezilerinde etkili oldu.

Kocaeli’nde bin TÜPRAŞ işçisi, 31 Ekim’de 1 işçinin işten atılması üzerine fabrikayı terketmeme eylemi yaptılar. 08.00- 16.00 vardiyasını tamamlayan işçiler fabrikayı terketmeyip yemekhane de direnişe geçtiler. Eylem atılan işçinin geri alınması ve kazanımla sonuçlandı.

Bursa’da 5 bin işçinin çalıştığı Bosch fabrikasında Türk Metal’den Birleşik Metal-İş’e geçen işçilerin MESS ve Türk Metal çetesinin saldırılarına karşı direniş ve mücadeleleri Nisan ayından itibaren sürüyor. Bosch işçileri Nisan ayından itibaren sayısız yürüyüş ve eylem yaptılar. En son işten atılan bir işçi 7 Kasım’da kendini yakmaya çalışarak protesto eylemi yaptı. Dün gecede Türk Metal çetesinin saldırısına karşı duran işçilerden ikisi ağır yaralandı.

Eskişehir’de bine yakın Arçelik işçisi MESS-Türk Metal ablukasına karşı, 10 Kasım’da, OSB’den şehir merkezine doğru 10 kilometrelik yürüyüş yaptı.

Bursa’da Renault fabrikasında dün gece vardiyasında 1500 işçi, MESS ve Türk Metal çetesinin dayattığı satış sözleşmesine karşı şalter indirerek fabrikayı işgal etti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*