Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » TİHV’in yanındayız! Yanında olmak zorundayız

TİHV’in yanındayız! Yanında olmak zorundayız

Kurulduğu 1990 yılından bu yana işkence mağdurlarına tedavi ve rehabilitasyon desteği sağlayan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Gezi direnişi sürecindeki tutumu dolayısıyla baskı altına alınmaya çalışılıyor.

SGK, Gezi Parkı olayları sürecinde işkence görenlere yoğun olarak hizmet sunulan 18-21 Haziran 2013 tarihleri arasında TİHV’e gerçekleştirdiği denetim sonucunda, başka bir kurumda sigortalı veTİHV’de yarı zamanlı çalıştığı belgeli olan bir personelin durumunu gerekçe göstererek, TİHV’e 130 bin lira para cezası verdi.

TİHV Genel Sekreteri Dr. Metin Bakkalcı, “Bu parayı ödemeyeceğiz” dedi.

TİHV Genel Sekreteri Dr. Metin Bakkalcı, 20 aydır bu kasıtlı para cezasının geri çekilmesi için hukuki yollar da dahil olmak üzere bütün yolları denediklerini belirterek, bugün gelinen noktada hiçbir sonuç alamadıklarını söyledi. Bu para cezasının TİHV nezdinde hiçbir hükmü olmadığını belirten Bakkalcı, “Bizim bütün emeklerimiz, temin ettiğimiz her kuruş, işkence görenlere, bu toplum adına bir özür dileme ortamı olan TİHV bünyesinde, tedavisi içindir. Tek bir kuruşun bizim vicdanımızda hesabı var. Vermeyiz, vermeyeceğiz” diye konuştu.

TİHV’e en anlamlı desteklerden birisi bugün Wernicke Korsakoff ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi’nden geldi. Açlık grevleri ve Ölüm oruçları sürecinde, maphushanelerde ve gözaltılarda yaşanan işkencelerin alınan hasarların giderlimesinde TİHV’in desteğini gören dayanışma üyeleri TİHV’i yalnız bırakmadılar.

Galatasaray Meydanı‘nda Cumartesi saat 14.00de bir basın açıklaması yaparak TİHV’e dönük baskıyı kınadılar.

Dayanışma girişi adına bir ölüm orucu direnişçisi tarafından okunan basın metninde şu ifadeler yer aldı; “Açıkcası böylesi komik ve saçma bir gerekçeyle para cezası kesmelşerinin altında yatan gerçek neden TİHV’in Gezi direnişi sırasında, bütün siyasal argümanlar bir yana, onların unuttuğu hatta hiç bilmediği bir şeyi yapmalarıdır; İnsanlık!

Doktorluk etiğinden daha güçlü bir durum var: İnsan olan, yaralı bir insana yardım eder. Berkin Elvan gibi 14’ünde bir çocuğu katleden, tetikçilere emir ben verdim diyen bugünün saraylıları ne doktorluk etiğini nede insanlığı bilirler. Bu yüzden TİHV’e yönelik bu saldırılarıi bir anlamda eşyanın doğası gereğidir.

İşkence ve sıklıkla karşılaştığımız sadlırlar sonrasında TİHV’i hep yanımızda bulduk. Gezi’de de TİHV yanımızdaydı. Şimdi de biz TİHV’in yanında olmak zorundayız. Bu hem siyasi hem insani bir zorunluluktur.

Biz Çeliğe Su Verenlerle Elele çalışanları açıklıyoruz ki, TİHV’in yanındayız.Tüm dostları da TİHV’in yanında olmaya davet ediyoruz”

Basın açıklaması “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın dayanışma ağı” sloganları atılarak sonlandırıldı.

CBLz0FpU0AA4bVW

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*