Anasayfa » BASINDAN » Tersanelerde adalet süresiz izinde: 1 işçi işten atıldı

Tersanelerde adalet süresiz izinde: 1 işçi işten atıldı

İş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle 5 Nisan’da 2 emekçinin öldüğü Ada Tersanesi’nde çalışan Murat Ateşoğlu televizyonlara ve gazetelere demeç verdiği gerekçesiyle dün işten kovuldu. BirGün’e konuşan Ateşoğlu, adaletsizliğin hesabını soracağını söyledi…

KONUŞTUN, SENİNLE ÇALIŞAMAYIZ
Murat Ateşoğlu “Ben üç aydır Ada Tersanesi’nde çalışıyorum. Patlamanın olduğu gün istirahatlıydım. Patlama olduğunu duyar duymaz tersanenin önüne geldim.Patlamada yaşamını yitiren arkadaşlardan birisinin Ali Sağdıç olduğunu öğrendim. Ali Sağdıç benim yardımcım olarak çalışıyordu. Sekiz yıldır arkadaşımdı. Ada Tersanesi’nde çalıştığımdan dolayı televizyoncu ve gazeteci arkadaşlar benimle röportaj yaptılar. Onlar sordu bende gerçek neyse onu anlattım. Bir gün sonra arkadaşlarımın cenazesine gittim. Ertesi sabah yani bu sabah(dün) işe gittiğimde güvenlikçiler beni içeriye almadı, kovuldun” şeklinde işten atılış sürecini anlattı.

Ateşoğlu şöyle devam etti:”Gerekçesini sordum ‘medyada çıkan konuşmalarından dolayı’ dediler. Sonra muhasebecinin yanına gittim. Patronla konuşmalarına şahit oldum. Patron, ‘Televizyonlara konuşan bu mu’, diyordu. Muhasebeci de onaylıyordu. Muhasebeci bana, ‘Yapacak bir şey yok, seninle artık çalışamayız, pazartesi günü gel hesabını kestir’ dedi. Pazartesi günü gerekli yerlere müracatımı yapacağım, adaletsizlik bu…”

‘TERSANELERDE HAL İŞTE BÖYLE’
Tersanelerde örgütlü Limter-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada da “İşte tersanelerde hal böyle. Adalet tersanelerde bir türlü işbaşı yapmıyor. Tersane patronlarına sorarsanız adalet sermayenin ucunda. Hal böyle olunca tersane patronlarının ve taşeronların ağzından çıkan her söz kanun oluyor. Tersanelerde gerçeği kamuoyuyla paylaşmak suç ve işten atılma gerekçesi olabiliyor” denildi.

‘VİCDANI OLAN HERKESE SORUYORUZ’
Açıklamanın devamında, “Bundan daha beter zulüm olabilir mi?” diye soran sendika, ayrıca vicdanı olan herkese şu soruları yöneltti:

“Küçücük de olsa vicdanı olan herkese soruyoruz konuşmanın dahi yasak olduğu bir iş yerinde işçiler, itiraz etme ve seçme hakkını kullanabilir mi?

Ada tersanesinin sahibi hangi yasaya dayanarak işçi arkadaşımızı işten atıyor, TC yasalarının bu şahıs için geçerliliği yok mu?

Yasalar bu şahsı bağlamadığına göre, kime güveniyor bu cesareti kimden alıyor?

TC yasalarında televizyonlara demeç vermek işten kovulma gerekçesidir diye bir madde var mı?”

Sendikanın açıklaması Çalışma Bakanını yasaları uygulamaya ve Ada Tersanesi patronunu keyfi davranışlardan vazgeçmeye davet edilerek sonlandırıldı.

Burak Öz / Birgün

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*