Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tersanede 152.ölüm

Tersanede 152.ölüm

Tuzla’daki Çiçek Tersanesi’nde, bir iskele çalışması sırasında başına boru düşen 53 yaşındaki işçi Bekir Seven hayatını kaybetti. Limter-İş Genel Sekreteri ve İş Güvenlik Uzmanı Hakkı Demiral, boruların iplerle aktarılması gerekirden bu işlemin yapılmadığını, işçi Seven’in başında baret bulunmadığını, tersanede iş güvenlik uzmanı ve ilk yardım ekibinin olmadığını, ölüme davetiye çıkarıldığını söyledi.

Limter-İş Genel Sekreteri Hakkı Demiral, tersanede iş güvenliği alınmadığını belirterek, “İlk yardım yapılmamış. Oraya yatırmışlar, başında beklemişler. O an çalışmayan başka bir arkadaş gelmiş, kalp masajı yapmış ama ölmüş. İlk müdahale vaktinde yapılabilseydi belki kurtulabilirdi. İşçi arkadaşımızın bareti olmadığı kesin. Bareti olsaydı; ölmez, yaralanırdı. Ayrıca iskele üzerinden boru alınıp verilirken bir iple yapılması gerekir, büyük ihtimalle bu da yoktu” dedi. Tuzla’daki hacim düştüğü için iş güvenlik ve işçi sağlığı birimlerinin de dağıtıldığını savunan Demiral, “Tersanelerde işçi sayısı 60 binden 10 bine düşmesine rağmen iş cinayetleri devam ediyor” diye konuştu.

Bu arada; Çiçek Tersanesi’nde daha önce üç ölüm daha meydana gelmişti. Taş işçisi Nurdoğan Çelik, 14 Mart 2006’da iskeleden düşerek, elektrikçi Cemil Akgül de 18 Şubat 2009’da elektrik çarpması sonucunda ölmüştü. Psikolojik sorunları olduğu ileri sürülen Zülfikar Uysal adlı işçinin cesedi de 11 Ekim 2010’da denizde bulunmuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*