Anasayfa » GENÇLİK » TEOG: Mağduriyetler Karnavalı

TEOG: Mağduriyetler Karnavalı

Liselere girişte, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) olarak adlandırılan yeni bir sistem Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanmaya başlanmış olup her zaman alıştığımız fiyaskolarıyla gündeme gelmektedir. Tercih sürecinin devam ettiği şu sıralarda gayrimüslim bir Ermeni öğrencinin İmam Hatip Lisesi’ne yerleştirildiği gibi trajikomik olaylarda yaşanmaktadır.

LGS, OKS, SBS derken merkezi ve tek bir sınavdan vazgeçen bakanlık, velisinden, öğrencisine, eğitim emekçisine kadar herkes yeni sisteme adapte olmaya çalışmaktadır. TEOG sistemini kısaca anlatmaya çalışırsak puan hesaplama yönteminden başlamak gerekir: Öğrenci, 8. sınıfın her iki döneminde de gireceği toplam 6 dersin (Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi) sınavından oluşan puanın(ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı) %70 ile öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıfta aldığı notların (yılsonu başarı puanı) %30’unun alınarak puanı hesaplanmaktadır. SBS’de (Seviye Belirleme Sınavı) tek seansa sıkıştırılan sınavlar farklı olarak tüm bir yıla yayılmıştır. Diğer yandan yılsonu başarı puanı 4+4+4 sisteminin son 3 yılını kapsamakta olup eski sistemde 5. sınıf olan ikinci 4’ün ilk yılını kapsamamaktadır. Bakanlık 5.sınıfların kapsanmamasını pedagojik açıdan uygun görmediklerini belirtmektedir. Çocukların kafasına vura vura dayattıkları 4+4+4 sistemi ikame çözümlerle ite kaka sürdürülmeye çalışılmaktadır.

TEOG sisteminin diğer sorunlu yanlarından bir tanesi ise yerleştirme sisteminin bulanıklığıdır. 20 Tercihli sistemde iki gruptan seçilim yapılması istenmektedir. A grubu eski bildiğimiz, okulun ismi yazılarak yapılan tercih grubu… B grubu ise okul türlerinden (Mesleki ve Teknik Anadolu, Anadolu, Anadolu İmam Hatip, Çok Programlı Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler Lisesi) seçim yapılması istenmektedir. A grubundan en fazla 15 tercih, B grubundan ise en az 4 tercih yapılması gerekmektedir. Sistem A grubuna yerleşemeyen öğrencileri B grubuna göre talep ettiği okul türünden yapılan tercihleri ikametgâh üzerinden otomatik olarak yapacağı, burada da tercih ettiği türe yerleşemeyen öğrencilerin “sistem tarafından otomatik olarak” tercih etmediği herhangi bir türden okula yerleştirileceği duyurulmuştu. İlki uygulanan TEOG bilançosu ise; “1 milyon 57 bin 799`u okul kodlarına göre yaptıkları A Grubu tercihlerine, 78 bin 447`si ise okul türlerine göre yaptıkları B Grubu tercihlerine yerleşmiştir. 155 bin 305 öğrenci hiç tercih yapmamasına rağmen, 134 bin 788 öğrenci ikamet adreslerine göre evlerine en yakın okula yerleştirilmiştir. Bu sonuçlara göre 20 bin öğrencinin hiçbir okula kaydının yapılmaması büyük bir skandaldır. “(Bkz. Eğitim Sen MYK`sının `TEOG Sonuçları, Okul Kayıtlarında Yeni Bir Kaosun Habercisidir!` açıklaması)

Bilanço dedik. Evet, bu bir bilançodur. Sadece seçilemeyen, istediği yere yerleşemeyen öğrencinin, velinin değil; hedeflediği yere girebilen, prestij atfedilen okulları kazanan öğrenciler içinde bir bilançodur.Neoliberal, muhafazakâr AKP’nin ve onun bakanlığının eskiyi mumla aratır hale getirdiği toplum için bir bilançodur.

Açık hedefin otomatik tercihlerle MEB tarafından atanan 134bin öğrencide görmek mümkündür. Düz liselerin tasfiyesiyle ya Anadolu Lisesi ya da Meslek Lisesi ya da İmam Hatip Lisesi dendiği sistemde 134 bin öğrencinin 40 bini İmam Hatiplere, 94 bini Meslek Liselerine yerleştirilmiştir. Kendi siyasal hedefleri üzerinden İmam Hatiplere, sermayeye ucuz işgücü olarak devasa bir işçi öğrenci ordusu içinde Meslek Liselerine zorunlu bir yerleştirme yapılmaktadır. Ölçme-değerlendirme sisteminde kendine üst sıralarda bulamayan yüz binlerce işçi ve emekçi ailelerinden gelen çocuklar herhangi bir şekilde bilimsel ve iradi olmayan yollarla yaşamları ellerinden alınmaktadır. Toplumun ihtiyaçlarına göre değil sermayenin ihtiyaçlarına göre sipariş edilen TEOG, toplumun geleceğini dizayn etmektedir.

AKP’nin 4+4+4 ile TEOG ile bir yandan YÖK’e disiplin yönetmelikleri sipariş ederken diğer yandan ÖSYM’nin bile yetkilerinin MEB’e devri ile yaşamlarımızı, geleceğimizi sermayeye ipotek ederek öğrencileri, velileri, eğitim emekçilerini tutsaklaştırmaya çalışmaktadır. Öğrenci, veli, eğitim emekçilerinin birlikte mücadelesiyle AKP ve sermayenin başımıza geçirdiği TEOG gibi 4+4+4 gibi çuvalları toplumsal eğitimle, sosyalist eğitim programı hedefiyle özgür, bilimsel, işçi ve emekçiler için eğitim şiarıyla yırtıp atabiliriz.

Kaynak: www.sinifsiz.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*