Anasayfa » ÜRETİYORUM » Televizyonu kapat yaşamı aç

Televizyonu kapat yaşamı aç

“Reklamları durdurun”, “Satın almama günü”, “Filistin halkına saldırılara destek veren ABD, İngiltere, İsrail firmalarının ürünlerine boykot” gibi kampanyalar düzenleyen Tüketiciler Birliği, 19-25 Nisan 2010 tarihleri arasında “Turn Off TV/Turn On Life-TV’yi Kapa/Yaşamı Aç” kampanyası düzenliyor.

Dünya çapında düzenlenen “Televizyonu kapa, Yaşamı Aç” kampanyası Türkiye Koordinatörü Hatice Saadet Kalyoncu; Bu yıl 9. kez gerçekleştirilen yaşamı çarpıtıldığı gibi seyretme, doğrudan yaşa içerikli kampanyaya ilişkin şunları söylüyor:

Bilgilenme, öğrenme ve eğlenme amacının dışına taşan televizyon izleme süresi, kumandanın izleyiciye egemen olduğu bir noktaya dayanmıştır. Şiddet, pornografi ve manipülatif görüntülerin yoğun olarak kullanıldığı televizyon programları, bir süre sonra “kolik”lik oluşturmakta, insanlar televizyonun esiri haline dönüşmektedirler.

TV karşısında geçirilen zaman, yetişkinler için asosyal bir yaşantı anlamına gelmekle beraber, program ve dizilerin şiddet ve müstehcen içerikleri yetişme çağındaki çocukların kişilik gelişimine de olumsuz etki yapmaktadır.

Sağlığımız, hobilerimiz ve kişisel gelişimimiz için ayrılması gereken zaman dilimi TV izlemeye ayrılmaktadır.

“Turn Off TV/Turn On Life-TV Kapa/Yaşamı Aç” kampanyası, televizyon karşıtı bir kampanya değildir. Aksine bilgilenme, haber alma ve eğlenme gereksinimini en yaygın şekilde karşılayabilecek araç, televizyondur. Ancak televizyonun bu işlevinin dışına çıkarak insan yaşamını ele geçirmesi, insanın kendi yaşamını yaşamak yerine, yaşama seyirci kalması olgusuna karşı, bu kampanya toplumsal bir tepki ve uyarı eylemidir.

Kendimizden çok dizi karakterlerinin konuşulduğu, yaşam yolumuzda yanlış örneklikler sergileyen içerikleriyle yaşamımızı dejenere eden programlara karşı dikkat çekme isteğidir.

Dünyada 1992’den bu yana, ülkemizde ise Tüketiciler Birliği’nin girişimiyle 2002 yılından bu yana gerçekleştirilen “TV. Kapa/Yaşamı Aç-Turn Off TV/Turn On Life” kampanyası, bu yıl 19-25 Nisan 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Şarkıcı, dans derken yemek yarışmalarının, şiddet, alkol ve ahlaka aykırı yaşam tercihleriyle doldurulmuş dizilerin, evlilik programlarının kamuoyunu rahatsız eder boyutta sergilendiği bir ortamda, tüm dünya ile birlikte, biz de dokuzuncu kez “Turn Off TV/Turn On Life-TV Kapa/Yaşamı Aç” kampanyasına katılıyor, televizyonlarımızı kapayarak, yaşamın penceresini açıyoruz.

Hatice Saadet Kalyoncu
Turn Off TV/Türkiye Koordinatörü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*