Anasayfa » GÜNDEM » Tel Abyad’da Zafer Kutlamaları

Tel Abyad’da Zafer Kutlamaları

Tel Abyad’ın IŞİD çetelerinden tamamen temizlenmesinin ardından YPG, YPJ ve Burkan El-Fırat güçleri kentte kutlamalara başladılar.  Kentte son kurtuluş hamlesi ile yüzlerce IŞİD çetecisi öldürüldü. 50 kişilik bir çete grubununda Türkiye tarafına kaçtıkları belirtiliyor.

YPG ve YPJ güçleri IŞİD bayraklarını sökerek kentin hakim noktalarına ve Akçakale sınırına YPG ve YPJ bayrakları astılar.

til_abyad_bayrak_1

 

Bu son hamleler ile birlikte Bülent Arınçın Tel Abyad’ın YPG kontrolüne geçmediğini söylediği yalanıda ortaya çıkmış oldu. kentte IŞİD bayraklarının yerini YPG ve Burkan el Fırat bayrakları aldı. Saat 11.30 sularında kentte dalgalanan IŞİD bayrağını indiren YPG ve YPJ savaşçıları, yerine 50 metre uzunluğunda dev bir YPG bayrağı astı.

til_abyad_bayrak_2

Bayrağın asılmasının ardından havaya üç el ateş açılarak kutlamalara geçildi. Günlerdir savaşan binlerce savaşçı zafer halayında buluştu.

Kentte günlerdir süren çatışma sesleri yerini bayrak asımından sonra havaya üç el açılan kutlama ateşine, koalisyon uçaklarının uçuş sesleri ise yerini savaşçıların zafer sloganlarına ve halaylarına bıraktı.

ANHA’nın haberine göre, Tel Ebyad’daki tarihi hamlenin büyük fedakarlıklar sonucunda zafere eriştiğini belirten savaşçılar, verdikleri sözü tutarak iki kantonu birleştirdiklerini ve direniş sırasında yaşamını yitiren şehitlerin özlemlerini gerçekleştirdiklerini belirtti. Bölge halklarının sevincinin kendileri için övünç olduğunu söyleyen YPG/YPJ savaşçıları, gün içerisinde büyük kutlamalar yaptı.

Tev-Dem: ‘Özgür ve ortak yaşamın temeli’

Demokratik Toplum Hareketi (Tev-Dem) Yürütme Meclisi de Tel Abyad’ın IŞİD’den temizlenmesinin ardından bir açıklama yayımladı. Bu direnişin sadece Kürt halkına mal edilemeyeceğini, Kürt, Asuri, Süryani, Arap ve Türkmen halklarının ortak iradesine dayandığını söyleyen Tev-Dem, IŞİD’in halklar arasında ayrım gözetmeksizin vahşet uyguladığına dikkat çekerek çetelere karşı verilen savaşın insanlık değerleri için verilen bir savaş olduğunun altını çizdi.

Girê Spî’de var olan halklar mozaiği, aynı zamanda özgür ve ortak yaşamında temeli olacaktır. Kent halkı demokratik ulus inşası konusunda çok önemli bir rol oynayabilir. Halkın direnişi bütün komploları boşa çıkarmış ve demokratik bir ulus yaratma yolunda önemli kazanımlar elde etmiştir” diyen Tev-Dem, bölge halklarının özgür bir gelecek inşa etmek için mücadeleyi sürdürmesi ve IŞİD çetelerine karşı direnişi yükseltmesi çağrısı yaptı.

Ayrıca yüzlerce savaşçı özgürleşme harekatının ardından Kobané’ye döndü Kobané halkı tarafından karşılanan yüzlerce savaşçı orada da kutlamalara katıldılar.

suriye-insan-haklari-gozlemevi-isid-kobani-den-6905525_7572_m

Kaynak: Anha, Bestenuçe

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*