Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tekstil-konfeksiyon işçileri pikniği

Tekstil-konfeksiyon işçileri pikniği

Adana’da tekstil ve konfonsiyon işçilerinin örgütlenme çalışması sürüyor. Aylar öncesinden önümüze koyduğumuz programızda yer alan pikniğimizi de 30 Mayıs’ta çoşkulu bir şekilde hayata geçirdik.
Piknik öncesinden bir çok tekstil firmasında çalışan işçilere ve mahallelere ve ailelere piknik çağrısında bulunmuştuk. Piknik organizesi için, bir hafta öncesinden sorumluluk alındı ve verildi kendi aramızda.

Saat 9:30’da belirlenen yerde toplanmaya başlayan işçiler, pikniğimizi yapacağımız Çamlık Piknik Alanı’na giderek yerleştik. Hemen ızgaralar yakıldı, meyve sebzeler hazırlandı. Şahane bir sofra silip süpürülürken, yemekler halaylarla bir hayli eritildi. Hemen orada ürettiğimiz veleybol filesi ile takımlar kuruldu, takımlar yıkıldı, iddialar kazanıldı ve kaybedildi. Türküler, şarkılar söylendi.

Dolu dolu geçen piknik genel bir söyleşi ile devam etti. Örgütlenme mücadelemizin bugün itibari ile neresindeyiz, eksikliklerimizi koyarak yapılması gerekenler belirtildi. İşyerinde yaşanılan güvencesizlik, sigortasızlık, kesintili ücretler, mesailerin fazlalığı… gibi sorunlardan konuşuldu. Daha öncesinden de önümüze hedef aldığımız işçi komiteleri, kurullar, işçi meclislerini nasıl hayata geçireceğimiz ve söz, yetki ve karar hakkımızı yaşamla buluşturarak mücadelede yer alınması konuşuldu.

Oldukça verimli bu sohbetten sonra gitme vakti geldi çattı. Toplu bir şekilde otobüsümüze bindik ve tekrar buluşmak üzere ayrıldık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*