Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » TEKEL’de kritik gün

TEKEL’de kritik gün

TEKEL işçileri direnişlerinin 49. gününde eylemlerini devam ettiriyorlar. Bugün direniş için önemli günlerden birisi ve Bugün TEKEL işçisine bir açıklama yapması bekleniyor. Geçen hafta Başbakan ile Türk-İş başkanı görüşmüş ve konuyla ilgili bakanlarca bir çalışma hazırlanacağı duyurulmuştu. Bakanların çalışmalarını bugün açıklamaları bekleniyor. Görüşme sonucu hem devlet cephesinden hem de sendikacılardan açıklamalar yapıldı. Devlet, 4-C’nin dışına çıkılmayacağı ama iyileştirilme yapılacağını söylenirken Tek Gıda-İş başkanı Mustafa Türkel 4-C’nin gündemlerinde olmadığını bu kadar işçinin 49 gündür 4-C için beklemediklerini belirtiyor. Tekel işçileri ise buraya özlük haklarını korumak için geldiklerini bunun dışında bir seçeneklerinin olmadığını talepleri karşılanana kadar da burada olduklarını söylüyorlar.

İşçilerde Tek Gıda-İş başkanı Mustafa Türkel’in açıklaması işçiler tarafından olumlu karşılandı. TEKEL işçileri sözün bittiği yere yaklaşıldığını artık somut şeylerin de yapılması gerektiğini de vurguluyorlar. Pazar günü başbakanın açıklaması sonrası işçiler Sakarya Caddesi’nde bir yürüyüş yaparak 4-C’yi istemediklerini yeniden vurguladılar ve sendikaların 3 Şubat’ta almış oldukları genel grev kararını hatırlattılar. Eylem boyunca “Genel grev genel direniş”, “Sendikalar göreve genel greve” sloganları atıldı.

İşçiler Bakanlar Kurulu toplantısından çıkacak sonucu bekliyorlar. Çıkan sonuca göre sendikalar da bir açıklama yapacak. Eğer olumlu bir sonuç çıkmazsa açlık grevi başlayacak ve 3 Şubat’ta Genel Grev için hazırlık çalışmaları devam edecek.

Devrimci Proletarya/Ankara

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*