Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tekelci burjuvazinin yayılmacı hesaplarına işçiler ve kent yoksulları destek olmamalı

Tekelci burjuvazinin yayılmacı hesaplarına işçiler ve kent yoksulları destek olmamalı

Türkiye tekelci burjuvazisi bölgesel rekabet ve yayılmacı hesaplarının önünde engel olarak gördüğü Kürt halkına içerde ve dışarda saldırmaktadır. Tüm bunları Türkiye’nin güvenliği, Suriye’nin toprak bütünlüğü adı altında aslında Türkiye burjuvazisinin bölgesel sermaye pazarına yeniden entegre olması ve bozulan tekelci yayılmacı stratejinin yeniden işletilmesi içindir. Rejim krizinin derinleşmesiyle güçlerini birleştiren faşist sermaye bloku Suriye topraklarına girerek, bölgesel saldırı ve işgal girişimlerini arttırarak krizi aşmaya çabalıyor.

ABD, AB, Rusya, Suriye, İran, Türkiye vd. arasındaki bölgesel rekabet ve savaş derinleşiyor. Son bir kaç yılda neredeyse birbirinle karşı karşıya gelmeyen mücadele etmeyen ülke kalmadı. Faşist sermaye devleti, Erfin’e ve diğer Kürt kentlerine yönelik saldırıları ÖSO gibi bölgesel gericilik ürünü olan cihatçı çeteleri kılavuz edinerek bölgedeki sivil katliam ve tecavüzlerin önünü açıyor.

Bu savaş sadece bölgedeki diğer halkları değil, Türkiye toplumunun demokrasi, özgürlük taleplerinin yok sayılması, işçi ve kent yoksullarının köleliğini derinleşmesi anlamına geliyor. Çünkü aynı burjuvazi bu sefer kendi büyümesinin önünde işçilerin grev, eylem  ve örgütlenme hakkını görüyor. Son bir kaç yıldır artan daha çok çalışma baskısı, iş yerlerinde mobbing ve grev, örgütlenme, toplanma, eylem neredeyse yasaklanması ve tümden burjuva demokrasisinin rafa kaldırılması, eski faşist yöntem ve alışkanlıklara sarılınması ve toplumun tümden gerileyen yaşam kalitesi bunun örneğidir.

Kapitalizm bölgedeki krizi, sermayenin önündeki bir tıkanıklık olarak görmekte ve bunun bir bütün olarak yeniden yapılandırmak için tüm kirli savaş ve hesapları devreye sokmakta, vatan, millet, güvenlik, terör, barış adı altında kamufle ederek şovenist söylevlerle savaşı derinleştirmektedir. Türkiye dahil bölgedeki diğer kapitalist akbabaların, sömürü, savaş ve yağma dışında ilgilendikleri bir şey yok.

Emperyalist kapitalist gericiliğe, milliyetçi, dinci, mezhepçi gerici söylem ve medya ablukasına karşı, işçilerin, gençlerin halkların dayanışma ve örgütlülüğünü genişletecek platformlar örgütleyelim, sokak eylem ve örgütlülükleri genişletmek, savaşın faturasını ödememek için hali hazırdaki direniş alanlarını birleştirelim, sınıf savaşını büyütelim. Yaşasın işçilerin birliği halkların tam hak eşitliği!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*