Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » TEKEL işçileri 56. günde…

TEKEL işçileri 56. günde…

TEKEL işçileri direnişlerinin 56. günündeler. Direniş sınıf dayanışmasıyla büyürken devlet cephesinden de her türlü saldırı ve karalama kampanyasının devreye sokulmasına hız verildi. İşçilerin ay sonuna doğru polis zoruyla kaldırılmasına yönelik Bakanların açıklamalarının ardından TEKEL işçilerinin arasında pravakötörlerin olduğu ve “İşe şeytan karıştı, PKK’lısı da dahil bu işe fitne sokmaya başladı” açıklamaları geldi. İşçilerse bu açıklamalara tepkilerini gösterirken direnişteki kararlılıklarını da sürdüreceklerini her defasında ifade ediyorlar.
Konuştuğumuz her işçi, devlet cephesinden gelen açıklamaları kaygılandırıcı bulduklarını ve devletin bu kışkırtma girişiminin de boşa düşürüleceğini belirtiyor. Direnişte Diyarbakırlısı ile İzmirlisi, Samsunlusu ile Muşlusu, Adanalısıyla Adıyamanlısı omuz omuza mücadeleye devam ediyorlar ve haklarını alana kadar da devam edeceklerini söylüyorlar.

Süresiz açlık grevine başlayan işçilerden 10’a yakını hastaneye kaldırıldı. Çadırkentte ambulans sesleri daha sık duyulmaya başladı. TEKEL işçileri rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan arkadaşlarını “Katil AKP” sloganı ileri uğurlarken ardından da “Ölmak var dönmek yok” sloganı ile direnişin kararlılığını perçinliyorlar.

Direniş bir taraftan süresiz açlık grevi ile devam ederken konfederasyonların toplantısında alınan kararlar da hayata geçirilmeye başlandı. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Cumhurbaşkanı Vekili Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talep etmiş ve bu randevulara ne cevap verildiği belirtilmemişti. Tekel işçileri ise bekleme ile olmayacağını görerek sokakları da ısıtmaya başlıyorlar. İşçiler Salı günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde, Çarşamba günü de Maliye Bakanlığı önünde saat 11.00’de bir araya gelip birer basın açıklaması yapacak.

İşçiler diğer sınıf kardeşlerine ise her yeri TEKEL’e her yeri direniş alanına çevirmeye davet ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*