Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » TEKEL işçileri Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği’ni işgal etti!

TEKEL işçileri Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği’ni işgal etti!

Tekel işçilerinin başını çektiği direnişçi işçiler, 26 Mayıs eylemini kırmaya yatan, Zonguldak madenci katliamına karşı kılını kıpırdatmayan Türk-İş yönetimine karşı tepkilerini eylemle ortaya koydu. 24 Mayıs’ta, İstanbul Taksim Gümüşsuyu’nda bulunan Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği, direnişçi işçiler tarafından işgal edildi.

Türk-İş’e bağlı sendikaların toplantı yaptığı sırada binaya giren TEKEL ve İtfaiye işçileri “Sorumsuz Türk-İş Yönetimi ve Mustafa Kumlu İstifa”, “İşçiler Ölüyor. Sendikalar Susuyor. 26 Mayıs’ı satan Türk-İş’ten hesap soracağız.” yazılı pankartları binaya astılar.

Bölge temsilciliğini işgal eden işçiler, 26 Mayıs’a kadar buradaki eylemlerini sürdüreceklerini, bu zaman içinde de açlık grevi yapacaklarını açıkladılar. Eyleme atık kağıt işçisi, Esenyurt Belediye işçileri, İSKİ işçileri de katılırken, bina dışında da kitlesel bir eylemli dayanışma halkası oluştu. İşçiler tarafından binanın önüne, Türk-İş yönetimini protesto etmek amaçlı çelenk koyuldu.

Eylemin başlamasının ardından 17 şube başkanı Türk-İş binasında bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından Tek Gıda-İş Sendikası Cevizli Şube Başkanı Yunus Durdu, dışarıya çıkarak eylemin hedefini anlatan kısa bir basın açıklaması yaptı. Durdu, 26 Mayıs grevini satan sendika yönetimini ve özellikle Mustafa Kumlu’yu protesto ettiklerini söyleyerek, sendika yönetimini istifaya çağırdı. Bazı şubelerin yönetime karşı hala ses çıkarmadıklarını dile getirildi. 2 gün boyunca işçilerle birlikte kalıp Türk-İş binasından ayrılmayacaklarını, açlık grevi başlattıklarını, iki günün sonunda ise 26 Mayıs’ta yapılacak eylemlere katılacaklarını söyledi.

Akşam saatlerinde, neredeyse İstanbul’da sürmekte olan bütün direnişlerin işçileri eylemle fiilen buluştu; ATV-Sabah, Bilgi Üniversitesi, TÜBİTAK vb.

Saat 18:00’de işgal edilen bölge temsilciliği önünde bir basın açıklaması yapıldı. Eyleme katılan Türk-İş şubelerini temsilen yapılan açıklamada, saldırıları durdurmak için kitlesel eylem alanı olan bölge temsilciliğinin seçildiği söylenerek, açlık grevi ve oturma eylemi kararı duyuruldu ve Türk-İş yönetimi, 26 Mayıs’ta, başkanlıklarını yaptıkları sendikaların örgütlü oldukları yerlerde genel eyleme çağrıldı.

“Her yeri eylem alanına çevireceğiz; işçi düşmanlarından hesap soracağız!”
Konuştuğumuz TEKEL işçileri, “Bu bina bizim alınterimizle yapıldı, burası bizim evimiz” diyerek hümümet yanlısı tutum alan sendika yönetiminin derhal istifa etmesi gerektiğini dile getirdi. Genel grev kararlarının içerisinde olan taşeronluk sistemin kaldırılması istemi doğrultusunda maden işçilerinin yanında olduklarını ve bu eylemin bir hedefinin de iş cinayetlerinin hesabının sorulması olduğunu vurguladılar. İşçiler bu eylemlerin sadece İstanbul’la sınırlı kalmayacağını ve Tekel fabrikalarının bulunduğu, işten atmaların yaşandığı her ili eylem alanına çevireceklerini ve Türk-İş yönetiminin işçi düşmanı tutumunu protesto edeceklerini söylediler.

43 TEKEL işçisi şu anda Türk-İş binasında ve bir kısmı açlık grevinde. İşgal ve direniş, “Kefenleri giydik geri dönüş yok!”, “Kahrolsun AKP, işbirlikçi Kumlu!”, “Sendikalar göreve, genel greve!”, “Maden şehitleri ölümsüzdür!” sloganlarıyla, gelen desteklerle sürüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*