Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » TEKEL işçileri 1 Nisan’a hazırlanıyor

TEKEL işçileri 1 Nisan’a hazırlanıyor

1 Nisan eylemi öncesi TEKEL işçileri Kartal’da miting düzenledi. Kartal Meydanı’nda bir araya gelen binlerce işçi ve emekçi 1 Nisan’da TEKEL işçilerinin yanında, Ankara’da olacaklarını hakyırdı.

TEKEL işçilerinin çağrısı üzerine TEKEL Cevizli Yerleşkesi önünde sabah saatlerinde toplanan binlerce işçi ve emekçi kortek oluşuturarak Kartal Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş başladıktan hemen sonra polis tarafından yolun tek şeridinin trafiğe açılması  dayatıldı. TEKEL işçilerinin cevabı “Biz Ankara’nın göbeğini 78 gün işgal ettik. Bu şekilde yürüyeceğiz.” oldu. Yürüyüşte Birleşik Metal-İş, Dev Sağlık-İş, Genel-İş, Eğitim-Sen, Yol-İş, Belediye-İş, TÜMTİS, Nakliyat-İş gibi çok sayıda sendika yer aldı. Sendikaların yanı sıra siyasi parti ve kurumlar, demokratik kitle örgütleri de TEKEL işçilerini yalnız bırakmadı.

Direnişlerini sürdüren İSKİ, İtfaiye ve Esenyurt Belediye işçileri de pankartları ile yürüyüşte yer aldı.

Yürüyüşe MHP, TGB ve CHP gibi faşist-şoven çevrelerin yoğun katılımı dikkat çekti. Çevrede asılı bulunan MHP pankartları yürüyüş sırasında antifaşist gençler tarafından parçalandı.

Yürüyüş sırasında ve alanda sık sık “Direnen işçiler yenizlmezler!”, “Kavga bitmedi daha yeni başlıyor!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Genel greve genel direniş!”, “Tayyip 4-C’yi al başına çal!” sloganları atıldı.

Kartal Meydanı’na gelindiğinde Tek Gıda-İş Cevizli Şube Başkanı Yunus Durdu tarafından alana giren kortejler selamlandı.

Tek Gıda-İş Cevizli Şube Başkanı Yunus Durdu ve Tek Gıda-İş Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Akyürek yaptıkları konuşmalarda özlük haklarından vazgeçmeyeceklerini ve 1 Nisan’da Ankara’da olacaklarını dile gitirdiler.

Miting İlkay Akkaya, Pınar Sağ ve Bandista’nın verdiği müzik dinletilerinin ardından sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*