Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » TEKEL dayanışmasına hapis istemi

TEKEL dayanışmasına hapis istemi

TEKEL işçilerine destek veren 111 kişi hakkında, “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet ettikleri” iddiasıyla dava açıldı. Dava açılanlar arasında DİSK eski genel başkanı Süleyman Çelebi, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, KESK eski Genel Başkanı Sami Evren ile YSK’nın bağımsız milletvekilliği adaylığını iptal ettiği Çiçek Otlu da bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 1 Nisan 2010’da TEKEL işçilerinin 4/C statüsüne geçirilmelerini protesto için düzenlenen eyleme katılan 111 kişi hakkında “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet ettikleri” iddiasıyla 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Abdulvahap Yaren’in hazırladığı iddianamede, Tek Gıda-İş Sendikasının, TEKEL işçilerinin 4/C statüsüne geçirilmelerini protesto etmek amacıyla Ankara’da 1 Nisan 2010’da eylem organize ettiği ifade edildi.

Sendika yöneticilerinin, tüm illerden otobüsle Ankara’ya gösterici taşıdığı, “yasadışı” gösteriye valiliğin izin vermediği, Emniyet yetkililerinin bunu belirtmesine rağmen sendika yetkililerinin gösteri yapmak konusunda ısrarcı olduğu kaydedilen iddianamede, bu amaçla sabah aatlerinden itibaren Kolej ve Kızılay civarında gruplar halinde toplanan eylemcilerin, yolları kapatmaya ve gösteri yapmaya başladıkları anlatıldı.

Türk-İş
Genel Merkezi ve çevresi ile diğer noktalarda toplanan gruplara sesli ikaz yapıldığı, grubu yönlendirenlere birebir ikazda bulunulduğu ifade edilen iddianamede, buna karşın göstericilerin eylemi saat 21.30’a kadar devam ettirdikleri, gruplar halinde şehrin merkezindeki cadde ve sokakları trafiğe kapattıkları kaydedildi.

İddianamede, sendikacılar hakkında 3 yıl 6’şar aydan 8’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Duruşma, Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*