Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tekel Direnişi Direnİşçi Filminde

Tekel Direnişi Direnİşçi Filminde

TEKEL işçilerinin direnişi, 15 Aralık 2009 tarihinde Ankara’da başlamış Abdi İpekçi Parkı’nda yapılan eyleme polis saldırmış ardından Türk-İş Binası önüne giden Tekel işçileri binayı işgal ederek burada eyleme başlamışlardı.

Eylem daha sonra açılan direniş çadırlarında binlerce işçinin katılımı ile eşi görülmemiş bir eyleme dönüşerek gündeme oturmuştu.

Yurtiçinden ve yurtdışından destek alan eylemde Ankara Kızılay’da kurulan çadır kente destek akını yaşanmıştı.

Ankara Kızılay‘da 78 gün süren Tekel Direnişi işçi sınıfı mücadelesinde önemli bir kesit olarak tarihe yazıldı.

Murat Utku, TEKEL işçilerinin direnişini film yaptı. Utku, Ankara’da 78 gün boyunca süren mücadeleye tanıklığını “Direnİşçi” adlı belgesel filminde anlatıyor, işçilerin öyküsünü izleyiciyle buluşturuyor.

“İşçilerin amacı yalnızca dertlerini anlatmaktı, kırıp dökmek derdinde değillerdi. Bu sert muamelenin muhatabı oldukları için şaşkındılar. Aslında birden bire tüm kamuoyu işçi sınıfının en basit protestosunun bile küresel neo-liberal politikaların uygulanmasından sorumlu yerel iktidarların gözünde ne denli büyük bir tehlike gibi algılandıklarının farkına o zaman vardılar. “Direnİşçi” de tıpkı TEKEL işçisinin giriştiği eylem gibi ‘kendiliğinden’, ancak yukarıda ifade bulan politik bilincin bir yansıması olarak ortaya çıktı. Filmin çekim ekipmanın sağlanması, kurgusu ile ilgili sürecin işlemesi ve sonuçlanmasına kadar geçen zaman içerisinde, bu kolektif bilinç daha da cesaret verici oldu.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*