Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » TEKEL işçilerine destek davası yarın başlıyor

TEKEL işçilerine destek davası yarın başlıyor

Ankara’daki TEKEL eylemleri nedeniyle haklarında dava açılan 111 sendikacı, yarın hakim karşısına çıkacak. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adliye önünde eylem yapacak.

TEKEL işçilerinin Ankara’da 78 gün süren eylemine destek için 1 Nisan 2010’da düzenlenen eyleme katılan çoğu sendikacı 111 kişiye 8 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması yarın görülecek.

DİSK – KESK – TMMOB – TTB tarafından yapılan ortak açıklamada; “Biz dört emek ve meslek örgütü olarak, başta 4/C olmak üzere güvencesiz, kuralsız, esnek tüm istihdam uygulamalarından vazgeçilmesi; iş güvencesinin sağlanması; ‘kiralık işçilik’ düzenlemesinin gündemden çıkarılması; çalışma hayatını düzenleyen yasaların başta ILO olmak üzere uluslararası normlarına uyarlanması; çalışanların örgütlenmesi önündeki engellerin kaldırılması; kamu çalışanlarına grevli, toplu iş sözleşmeli sendika hakkının güvence altına alınması için, TEKEL işçilerinin başlattığı ‘genel eyleme bütün gücümüzle destek vererek, sınıf dayanışmamızı kararlı bir şekilde gösterdik.

Bizler, bu mahkemeyi, antidemokratik baskılara ve uygulamalara direnen emekçilerin, güvencesiz tüm çalışma biçimlerine karşı mücadelesini yükseltecek demokrasi kürsüsü olarak görüyoruz. 3 Haziran 2011 Cuma Günü, 09:30’da Ankara Adliyesi’nde görülecek olan davaya örgütlü güçlerimizle katılacağımızı duyuruyor, kamuoyunu da davaya katılmaya çağırıyoruz.” dendi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*