Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tecavüzcü katil Civelek

Tecavüzcü katil Civelek

Mas Daf fabrikasında, direnişçi işçilerin üzerine araba sürerek, 13’ünün yaralanmasına neden olan fabrika müdürü Sezgin Civelek’in, astsubay olarak Sivas Kurtlapa’da jandarma karakol komutanlığı yaptığı sırada da, uyutarak bir kadına tecavüz ettiği ortaya çıktı.

Düzce-Beyköy Organize Sanayi Bölgesi’nde, pompa üretimi yapan, 100 işçinin sömürüldüğü Mas Daf fabrikasında, Birleşik Metal Sendikası’nda örgütlenen işçilerden 22’si işten atılmışlar ve 100 gündür, fabrika önünde direnişteyiler. 5 Kasım sabahı, direnişteki işçiler, yerlerine sokulmak istenen yeni işçilerin fabrikaya girmesine engel oldular. Patronun çağrısıyla jandarma geldi. Direnişçi işçiler, servisleri durdurup boşaltırken; fabrikanın idare amiri Sezgin Civelek, arabasını işçilerin üzerine sürerek, ezmek istedi. 13 işçi yaralandı; ezilen 4 işçinin ayak ve kolları kırıldı. İşçilerin servisleri durdurmasına engel olan jandarma; katil müdürü işçilerin elinden kurtarıp kaçırırken; sendikacı ve işçileri göz altına aldı!

Birleşik Metal-İş Genel Merkezi, saldırıya karşı yaptığı açıklamada; “Bu ülkede sendika üyesi olanların katledilmesi vacip midir? Bu ülkede sendikaya üye olmanın cezası işten atılmak artı arabayla ezilip ölmek midir? Devlet bu işveren terörüne karşı gerekeni yapmak zorundadır. Bu kanunsuzluğu görmeyenler, duymayanlar ve sesiz kalarak onaylayanlar şunu çok iyi bilsinler ki işlenen suçun ortağı durumuna düşmektedirler”, dedi. Üzerlerine araba sürülen işçilerin, arabayı durdurup, emeğin yumruğunu harekete geçirmeleri yanında, ne acizane bir açıklama. Katil Civelek, jandarma karakolu komutanlığı sırasında, köy korucularıyla birlikte, devlet değil miydi; idari müdürken devlet değil miydi? Sadece katil Civelek değil; işçilerin direniş kırıcı işçileri engellemesi üzerine anında orada biten; Civelek’i emeğin yumruğundan kurtaran; direnişçi işçileri göz altına alan jandarma, devlet değil miydi?… “Devleti, işveren terörüne karşı gerekeni yapmaya” çağırmak ise, tam bir aymazlık örneği değilse nedir?… Böylesi bulandırmalarla; sınıf düşmanlarından ve ezicilerinden medet umdurmalara, acizliğe asla izin vermemeliyiz. İşçilerin, öfkelerinin soğurulmasına, baş düşmanlarına havale edilmeye, mazlum olarak gösterilmeye değil; emeğin yumruğunu kapitalistlere ve sopalarına indirmeye ihtiyaçları var. Bunun örneklerinin oluşturularak, yollarının açılmasına…

İcazetle değil; emeğin yumruğuyla birlikte üretimden gelen gücü de kullanarak. Mas Daf işçileri, iş durdurmalılar. Beyköy Organize Sanayi Bölgesi’nde, Birleşik Metal’de örgütlü tüm fabrikalardan başlayarak iş durdurma, yavaşlatma dahil, protesto gösterileri yapılmalı. Hesap sorma, böylece sınıfsallaşıp toplumsallaşır; sadece katil Civelek değil, tüm idari baskılara karşı yönelir…

Katil ve tecavüzcü Civelek; sermayenin dışında, ona dışsal ve istisnai bir örnek değil! Sermayenin işçi sınıfı üzerindeki egemenliğinin, terör ve baskısının sıradan bir görünüşü sadece. Bu egemenlik, terör ve baskı olmaksızın, kim kendini sömürtürki! Civelekler emeğin yumruğuyla tepelenmeli elbette; ancak, sermaye ilişkisine son vermeden, işgücünün sermayenin malı olmasına son vermeden, Civelekler son bulmaz!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*