Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tecavüz davasında tüm tutuklular serbest!

Tecavüz davasında tüm tutuklular serbest!

14 yaşındaki cinsel istismar mağduru Ö.C. ile ilgi dava dün başladı. Sanık sayısının 34 olması, sanıkların 20’sinin 14-19 yaş arasında olması, 2’sinin emniyet görevlisi -Biri Emniyet Müdürü- olması yönünden dava oldukça gergin bir şekilde başladı. Tecavüz sanıklarından Sakarya Emniyet Şube Müdürü N.Ş.’nin yurt dışına kaçtığı biliniyor. Kız çocuğu ise duruşmaya katılmadı.

Saat 10.00′da Sakarya Kadın Platformu adına bir basın açıklaması yapıldı. Platform adına açıklama yapan Eğitim Sen Sakarya Şubesi Kadın Sekreteri Özgül Kahraman gelenekselleşen taciz ve tecavüz sisteminin ortadan kalkması için atılacak her adımın hayati önem taşıdığını belirtti.

Basın açıklaması esnasında katılımcı kitleye sanık yakınları tarafından bayağı suçlamalarda bulunuldu. Sanık yakınlarının “Tecavüzü bunlar yaşamış herhalde.” “İnşallah sizinde oğlunuzun başına gelir.” “O kız herkesle birlikte olmuş.” “Kendi rızasıyla oldu.” “O kız sosyal medya da çok aktifmiş!” şeklinde sözlü sataşmaları yaşandı. Sanık ailelerin oldukça kalabalık geldiği ve sözlü sataşmalar ile basınç kurduğu gözlemlendi. Mağdureye destek için gelen siyasi partiler, platformlar ve dernekler oldukça cılız kaldı ve sayı olarak sanık sayısından daha az bir kitleye sahiptiler.

Mahkemelerden gene cinsel istismarı onaylayan ve hasır altı eden bir karar çıkmış oldu. Duruşma 24.00 gibi sona ererken tüm tutuklu sanıklar serbest bırakıldı. Sonraki duruşma da Ekim ayına ertelendi. Mahkeme tahliye kararıyla birlikte davaya ilişkin yayın yasağı da getirdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*