Anasayfa » DÜNYA » … tatiller gidiyor!

… tatiller gidiyor!

Portekiz’de hükümet, kamudan yaygın işçi çıkarma tehdidiyle, resmi ve dini bayramlarda da çalışılmasını dayattı. Düzen sendikaları da, işçi çıkartılmaması koşulu ve “krize karşı ulusal fedakarlık” demogojisiyle bu korkunç saldırının altına imza attı.

Buna göre, Portekiz’de resmi ve dini bayramların olduğu 14 gün, kamuda ve özelde, tatil olmaktan çıkartıldı. Ücretleri de düşürülen işçiler, beş yıl boyunca, yılda yarım ay fazladan çalışacak!

Çalışma günlerini ve saatlerini artırmak, yani mutlak artıdeğer sömürüsünü azamileştirmek, burjuvazinin en bilinen kriz saldırganlığı politikalarından biridir. Fakat bir kalemde yılda 14 gün fazladan çalıştırma …. böylesi az raslanır bir saldırıdır. Burjuvazinin krizden gözü dönmüşlüğünü gösteriyor. Ve tabii düzen sendikacılığının da çürümüşlük düzeyini…

Göreli artıdeğer sömürüsünün azamileştirilmesine, işgünlerinin ve saatlerinin artırılmasıyla mutlak artıdeğer sömürüsünün de azamileştirilmesi ekleniyor. Portekiz’le de sınırlı olmayan, küresel tekelci kapitalizm ve mali oligarşisinin işçi sınıfına giderek keskinleşen saldırganlığının bir diğer yüzü. Türkiye’de de Enerji Bakanı’nın iki de bir kamuda da cumartesiyi tatil olmaktan çıkarıp çalışma günü yapmayı, iş başlama saatlerini daha erkene alıp çalışma saatlerini uzatmayı gündemleştirmesi raslantı değil.

Fakat tüm bunların bedelini yalnız işçi sınıfının değil burjuvazinin ağır ödemesi de raslantı olmayacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*