Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Taşgök Galvaniz işçileri: “Direneceğiz!'”

Taşgök Galvaniz işçileri: “Direneceğiz!'”

Taşgök Galvaniz’de işçilerin insanca çalışma koşulları talebine karşılık patronun yanıtı işten atmak oluyor. Taşgök Galvaniz Eylül ayında Orhan Karakoç isimli işçinin direnişi ile gündeme gelmişti. Orhan Karakoç Taşgök patronunun keyfi uygulamalarına karşı geldiği ve sağlıklı çalışma koşulları talep ettiği için işten çıkarılmıştı. Bu süreçte 3 vardiya olan çalışma sistemi 2 vardiyaya düşürülmüştü.

Taşgök Galvaniz’de Muzaffer Aşçı ve Şaban Çetin isimli işçiler de işten çıkarıldılar. Zaten günde 12 saat çalıştıklarını ifade eden işçiler, resmi tatillerde çalışmaya zorlandıklarını, en insani taleplerine bile patronun kapıyı göstererek karşılık verdiğini belirttiler. İşçiler gerekli yasal başvurularını yaptıklarını, Taşgök patronunun bu tutumunu teşhir edeceklerini söylediler.

—Neden işten atıldınız?

—Askerden izne gelen oğlumu karşılamak için izin istedim. Patron önce “bakarız, ederiz” diyerek oyaladı. Daha sonra otobüsün saati yaklaşınca “izin vermiyorum” dedi. Ben de oğlumun beni beklediğini, karşılamak için söz verdiğimizi belirterek kartımı basarak çıktım. Zaten o gün 8 saati geçmişti çalışma sürem. Daha sonra resmi tatil olan bayramda da gitmedim işe. Bizim işimiz olduğunda bize izin vermeyenler için ben neden bayramda bile çalışayım, dedim. Bayramda Muzaffer de işe gitmemişti. Bayram tatili bitince işe gittik, o gün çalıştık, ama 8 saat dolunca kartımızı basıp çıktık. Sonra patron arayıp “işten çıkarttım” sizi dedi. Yani patronun keyfine göre kaderimiz iki dudağının arasında!

—Siz 12 saat çalışsanız da 8 saat ücreti mi alıyorsunuz?
—Daha önce üç vardiya üzerinden 8 saat çalışıyorduk. Eylül ayında patron yaptığı bir toplantıda işlerin yoğun olduğunu ve işçi azlığını bahane ederek vardiyayı 2′ye düşürerek çalışma saatlerini 12′ye çıkarttı. Ama fazladan çalıştığımız saatler mesai olarak hesaplanmayarak sadece maaşımıza mesainin neredeyse yarı miktarı olan 500 lira arttırdı. Onu da bordroya yansıtmadan elden veriyor.

Bir de çocuğumu karşılamaya gittim diye bayram avansını vermediler. Bu para harçlık vs. değil, hakkımız olan, alacağımız paradan avans. Olay zaten arife günü oldu. Dağıtım iznine gelen oğlumu borç harç yolladım geri.

—Peki, tazminat, içerde kalan mesaileriniz ve paranızı alabildiniz mi?
—Patronla görüştüğümüzde bize “istifa dilekçesi yazın” dedi. Biz bunu kabul etmedik tabii. “Tazminat mazminat da vermem” dedi. Biz işten çıkartıldığımızı belirterek ihtarnamemizi çektik. Pazartesi günü de gidip görüşeceğiz, eğer haklarımızı vermez ise işyeri önünde oturma eylemi başlatacağız. Eylemde Ostim’de çalışma koşullarını ve patronların keyfiliğini de teşhir etmiş olacağız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*