Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Taşeron işçileri süpürüp attılar!

Taşeron işçileri süpürüp attılar!

Eyüp Belediyesi’nde çalışan taşeron temizlik işçilerinden 28’i, 1 Ocak günü işten atıldı. İşçilerin işten atılma şekli ve nedenleri ise ‘böyle işten atma sadece Türkiye’de olur’ dedirtiyor. Yılbaşı gecesi saat 03.00’e kadar çöp toplayan temizlik işçileri, sabah işten atıldıklarını öğrendi. İşten atılma gerekçeleri arasında kendilerine verilmeyen iş kıyafetlerini giymemek var.
Eyüp Belediyesi’ne bağlı Taşsan şirketinde temizlik işinde çalışan 28 işçi, 1 Ocak’ta işten atıldı. İşten atılan işçilerden Uğur Karaçelik’in anlattıkları işçiye verilen değeri de gözler önüne seriyor.

GECE ÇALIŞTI SABAH İŞTEN ATILDI

Belediyede, kamyonla çöp toplayıcısı olarak çalışan Karaçelik, işten nasıl atıldığını şöyle anlatıyor: “Yılbaşı gecesi 03:00’e kadar çöp topladık. Herkes evinde çoluğu çocuğuyla, eşi dostuyla birlikteyken biz çöp topluyorduk. Ancak verilen bu emeğin karşılığında aynı günün sabahında şirket tarafından işten çıkarıldık. Üstelik hiçbir gerekçe olmadan.”

Tazminatının da ödenmediğini söyleyen Karaçelik, işe girdikleri zaman önceki yıllardan 3,5 senelik çalışmalarının tazminata sayılacağı sözünü aldıklarını, buna rağmen 6 aylık tazminatını bile alamadığını ifade etti.

GEREKÇE; VERİLMEYEN KIYAFET

İşten atılma nedeninin 17. madde olduğunu belirten Karaçelik, “Madde içeriği yırtık eldiven- elbise giymek, yağmurluksuz çalışmak falan. Ama işe girdiğimden beri yemin ediyorum bana elbise-melbise hiçbir şey vermediler. Vermedikleri elbiseyi giymedim diye işime son verdiler. Daha ne diyeyim. Halbuki ben bu işe girmek için eşimin yüzüğünü satıp dosya masrafına vermiştim. İnsanlıktan anladıkları bu kadar” diye yaşadıklarına isyan etti.

BAŞKAN SÖZ VERMİŞTİ AMA…

İşten atılan işçilerden biri de Cafer Akmaz. Belediyede süpürgeci olarak çalıştığını söyleyen Akmaz, “Aynı gün bizden 13-14 kişiyi çağırarak gerekçe göstermeden işten attılar. Ben daha önceden belediye başkanına bir şikayet maili atmıştım. Daha sonra kulağımıza gelen şikayetçi olanların veya koşullardan rahatsız olanların hepsinin işten çıkarılması yönünde direktif alındığı” diye konuştu. Belediye başkanının şikayetlerini anlatanların işten atılmayacağına garanti verdiğini dile getiren Akmaz, yaşadıklarının gerçeği görmelerini sağladığını ifade etti.

NE İŞ OLURSA YAPTILAR

Süpürgecilerin asıl işleri dışında birçok işte çalıştırıldığını anlatan Akmaz, “Geri dönüşüm hizmetinde çalışma, kömür yardımı taşıma, her türlü belediye erzağı taşıma ve buna benzer cidden çok zor işlerde para verilmeden ek hizmet olarak çalışıyoruz. Bizim pazarımız, bayramımız falan olmaz. Ayda 2 gün izin yaparız. Bunun için de mesai ücreti almayız. Bazen günlük 20 lira yevmiye verirler” diye çalışma koşullarını anlattı.

SÜPÜRGE PARASI BİLE İŞÇİDEN

Tekrar söze giren Uğur Karaçelik, kullandıkları süpürge ve kova parasının bile ücretlerinden kesildiğini söyledi. “Benim maaşımdan 6 ayda, 176 lira süpürge parası kesilmişti. Ücretlerimiz elden veriliyor. Çoğu zaman bordro ile elden verilenler birbirini tutmuyor. Çocuk parası verilmesi gerekiyor. Verilmiyor. Çalışmadan sonra banyo yapmamız gerekiyor, kabinlerin kapısı yok. Musluklar çalışmıyor, su soğuk. Yani uygulama insanlık dışı. Düşünün, ya gecenin körüne kadar çalışıyoruz, ya da sabanın köründe işe başlıyoruz, verilen yemek günde tek öğün ekmek arası sandviç” diye insanlık dışı koşullarda çalıştıklarını anlattı.

BELEDİYENİN BİLGİSİ VAR

Mahmut Demir, Taşsan’da çalışmış ve 30 Ağustos 2012’de işten atılmış. O’nun anlattıkları da diğer işçilerin anlattıklarını doğruluyor. “O soğuklarda kamyon arkasında çöp toplarsın. Hastalanma hakkın yok. Hastalandığın zaman hem yevmiyen hem sigortan kesiliyor. Bazen o pres yapan çöp kamyonlarının içinde işçi taşıyorlar. Can güvenliği hiçe sayılıyor. Tam bir kölelik düzeni. AKP’ye üye olan işte kalıyor. Biraz başkaldıran, ses çıkaran ise işten atılıyor” diyen Demir, işten atmaların belediye yetkililerin bilgisi dahilinde olduğunu, belediyenin de işten atmalardan sorumlu olduğunu ifade etti.

evrensel.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*