Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Taşeron Demek Ölüm Demektir

Taşeron Demek Ölüm Demektir

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi ile Kuzey Ormanları Savunması, 3. köprü inşaatında meydana gelen iş kazası ile ilgili saat 18.00 da Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan kitle “3. Köprü İnşaatı Doğayı ve İşçiyi Katlediyor” pankartını açarak, “3. köprü cinayettir”, “Yağmaya, talana, cinayete hayır”, “AKP çalıyor, işçiler ölüyor”, “Sermaye büyüyor, insanlar ölüyor” sloganlarını haykırdılar.

Sınıfsız Okurlarının yanı sıra Ankara OSTİM’den  işçileri de eyleme katıldılar.

Eylem sırasında ilk açıklamayı İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu yaptı .  Çerkez oğlu konuşmasında şunlara değindi ;”İlki AKP’nin kent yağmasına girişme hali. Gezi Parkı’nı Topçu Kışlası’na, Emek Sineması’nın yıkılmasına, tarihi yarımada dahil her tarafta kent cinayeti işleniyor. Bu cinayetlerin en büyüğü ise Kuzey Ormanları’nda yaşanıyor. Bu affedilemez kent ve insanlık suçudur. Aynı zihniyetin diğer cinayet yöntemi de iş cinayetleri. Bu yılın ilk 3 ayında 276 işçi iş cinayetine kurban gitti. İşçilerin hayatlarını önemsemeyen bu tüccarlar sadece diktikleri binaların gölgesinde paralarını sayma derdindeler.”

Köprü inşaatında yaşamını yitiren 3 işçinin hırsızlık ve rantın kurbanı olduklarını belirten Çerkezoğlu, “Kenti ve işçileri öldüren aynı zihniyet. Buna dur demezsek, doğa ve işçiler katledilmeye devam edilecek” dedi.

Ardından İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi ve Kuzey Ormanları Savunması adına Deniz Özgür açıklama yaptı. Okunan basın açıklaması  şu şekilde ;” AKP’nin mega projelerinin doğa ve insan hayatını yok etti 3. köprü inşaatında 3 işçinin yaşamını yitirdiğini, 2 işçinin ise yaralandı.

29 Mayıs’ta İçtaş-Astaldi Ortak Girişim Grubu’nun 3. köprünün ihalesini alarak, inşaatın bir kısmını Ongun Yapı’ya taşere ettiğini belirten Özgür, AKP’nin 3. köprü, 3. hava limanı, Kanal İstanbul gibi mega projelerle yüz binlerce ağacı katlederken, su varlıkları, ekolojik koridorlar ve canlı yaşamını da yok ettiğini vurguladı.

Son 5 günde 7 inşaat işçisinin yaşamını yitirdi. Uyarıyoruz, inşaatlar başta olmak üzere iş cinayetleri artarak devam edecek. Bizler, Kuzey Ormanları’nı talan edenlere ve yarattıkları taşeron sistemiyle işçilerin hayatını yok edenlere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Eyleme 3. Köprü cinayetine karşı Boğaz İçi Köprüsünü kapatan ve orada eylem yapan işçilerde gözaltı işlemlerinin bitmesinin ardından katılarak kısa bir açıklama yaptılar.

Eylem yapan işçilerden İnşaat İşçileri Sendikası Girişimi üyesi Mustafa Akyat, “Biliyoruz bu devlet, hükümet bize istediğimizi vermez, TOKİ şantiyesinde direnişte olduklarını hatırlatan Akyat, Kazanacağız çünkü yemin ettik. Yarın paralarımızı alabiliriz. Ama bu kazandığımız anlamına gelmiyor. Biz, tüm şirketlerin elinde olan her şeyi aldığımızda kazanmış olacağız” dedi.

Eylem sloganlar ile sonlandırıldı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*