Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Tarsus cezaevinde işçiler iş bıraktı

Tarsus cezaevinde işçiler iş bıraktı

MERSİN’in Tarsus İlçesi’ne bağlı Alifakı Köyü’nde inşa edilen Tarsus Ceza İnfaz Kurumu Kampus Cezaevi inşaatında çalışan işçiler, olumsuz koşullarda çalışmak zorunda bırakıldıkları ve ücretleri ödenmediği için iş bıraktı.

Taşeron firmadan malum bahaneler

İnşaatına 4 ay önce başlanan Tarsus Ceza İnfaz Kurumu Kampus Cezaevi inşaatında, iddiaya göre üstlenici firma olan Uluyıl-Avcılar İş Ortaklığı, taşeron firma konumundaki Emir Yapıcı İnşaat Firmasının hak edişini ödemedi. Adalet Bakanlığı bünyesinde TOKİ’nin yaptırdığı kampus cezaevinin Alifakı köyü sınırları içerisindeki 400 dönümlük alana inşa edildiğini belirten Emir Yapıcı İnşaat Firması Sorumlusu Emir Yapıcı, “Yaklaşık 4 aydır burada çalışma yapıyoruz. Biz firma olarak sadece kaba inşaat bölümünden sorumluyuz. 120 işçi çalıştırıyorum. Üstlenici firma olan Uluyıl-Avcılar İş Ortaklığı, düzenli olarak hak edişlerimizi ödemediği için bizde hem işçilerimizin paralarını, hem de inşaat giderlerini karşılamakta zorlanıyoruz. Şu ana kadar hak edişimizin sadece %20’si bize ödendi. Yaklaşık 1.5 milyon TL alacağımız var. Bize ödeme yapılmadığı için işçilerimize maaşlarını ödeyemedik. Bu nedenle de çalışmak istemiyorlar.” diye konuştu.

Öte yandan inşaatta çalışan işçiler inşaat alanı içerisinde kurulan ve yaşam koşullarına hiç uymayan çadırlarda kalıyorlar. Tamamen naylondan yapılan yatakhanelerde kalan işçilerin can güvenlikleri hiç yok. Olası bir yangın veya kaza anında gerekli müdahaleyi yapacak ekipmanların dahi olmadığını savunan işçiler, çalışma ve konaklama sorunlarının bir an önce düzeltilmesi talebinde bulundular.

Uluyıl-Avcılar İş Ortaklığı tarafından yaklaşık 4 ay önce taşeron firmalar kullanılarak inşasına başlanan Tarsus Ceza İnfaz Kurumu Kampus Cezaevi inşaatında yaklaşık 350 işçinin çalıştığı öğrenildi. Çalışan işçilerin büyük bölümü naylon çadırlardan yapılmış yatakhanelerde kalıyorlar. Isınmadan temizliğe, yemeklerin kötü olmasından paralarını düzenli alamamaya kadar birçok konuda sıkıntı yaşadıklarını kaydeden cezaevi inşaat işçilerinden Güven Aydın, “Yattığımız yer hiç uygun değil. Beton zemin üzerine konulan ranzalarda kalıyoruz. Isınma problemi var. Soba yok. Elektrikli sobalarla kısmen de olsa ısınmaya çalışıyoruz, o da kış ağır şartlarında yeterli olmuyor. Sularımız doğru dürüst akmadığından tuvalette ve banyo da sorun yaşıyoruz. Çadır yerine prefabrik yatakhaneler olsa daha rahat oluruz” dedi. Adalet Bakanlığı bünyesinde TOKİ tarafından Uluyıl-Avcılar İş Ortaklığı’na verilen ve taşeronlar aracılığıyla yaptırılan Tarsus Ceza İnfaz Kurumu Kampus Cezaevi inşaatında gerekli sağlık bölümünün de olmadığını iddia eden işçiler, çalışma şartlarının bir an önce düzeltilmesini istediler.

tarsus

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*