Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Tariş’te tazminatların pazarlanması bitti

Tariş’te tazminatların pazarlanması bitti

Tariş işçileri, 46 günlük direnişlerinin sonucunda, tazminatlarını, o da taksitle alabileceklerini öğrendiler! İşçilerin tazminatlarını dahi pazarlayan Teksif ağalarının “kararlı direnişimiz sonucunda gelen kazanım!” çığırtkanlığı, işçilerin kazanımını değil; Tariş yönetiminin, Tariş’in makine vb. donanımını ucuza kapatanların ve sendika ağalarının, işçi eyleminin basıncından kurtulmalarının kolektif sevincinden başka bir şey değildi.

Tazminata gelince: Taksit taksit
2009 Mart ayında kapatılan Tariş İplik ve Dokuma Fabrikası işçilerini, fabrikanın tasfiyesine engel olmaktan çıkarmak için, önce 6 aylık, sonra bir 6 aylık daha işsizlik sigortası ve kısa çalışma ödeneği bağlanmış; fabrikanın yakında açılacağı söylenmişti. Bir yıl aradan sonra, 1 Mart 2010’da fabrikaya işbaşı yapmaya gelen işçiler, polis barikatıyla karşılanarak, işten atıldıklarını öğrenmişlerdi. İşçiler, kıdem ve ihbar tazminatlarının verilmesi için, 1 Mart’tan bugüne, Tariş Bölge Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapıyorlar.

Tazminatların verilip verilmeyeceği, verilecekse ne zaman verileceği sorunuyla birlikte, “Çalışma hakkı!” talebi yerini tazminatların ödenmesi talebine bırakmıştı. Tariş yönetimi, eylemin başlamasıyla birlikte, işçilere, aylık 600’er lira vermeyi, buna karşılık tazminatları “geleceğe” ertelemeyi teklif etmiş; 1 yılın ardından, sonrası belirsiz aylara bağlanma, işçiler tarafından reddedilmişti. Tariş yönetimi ile pazarlığa oturan Teksif ağalarının işçileri “ha bugün, ha yarın” diyerek oyalaması, 100’den fazla işçinin oturma eylemini bırakarak memleketine dönmesine; eylemi sürdürenlerin ise, tazminatlardan ne kadarı veriliyorsa alıp gitme havasına girmesine yol açmıştı.

Tazminatların pazarlanmasında gelinen son nokta, 13.5 milyon lirayı bulan tazminatların yüzde 70’inin, 20 Nisan ve 4 Mayıs’ta, geri kalanının ise, 30 Haziran ve 30 Ağustos’ta ödeneceğiydi. İşçiler, taksitlendirme planını, 15 Nisan günü yapılan oylamada büyük çoğunlukla kabul ettiler; sözleşmeyi imzalayarak eylemlerini bitirdiler.

İşçilerin tazminatlarını pazarlayanlardan Türk İş Ege Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı, fabrikanın makinelerinin satışa çıkarıldığını, tazminatların buradan gelecek paralarla ödeneceğini belirterek; taksitlendirme gerekçesi olarak da, makine alıcılarının tüm makineleri bir anda alıp kuramadığından, söküm esnasında taksitle ödeme yapmalarına bağladı. Kundakçı’nın, “Kararlı direnişimiz sayesinde bu aşamaya geldik!” sözleri ise, işçilerin kazanımını değil; tersine, Tariş yönetimi, makineleri ucuza kapatan kapitalistler ve Teksif ağalarının kapı önündeki eylem basıncından kurtulmasını müjdeliyordu. Teksif Genel Saymanı İbrahim Öner ise, “Yasal yöntemlerle 4-5 yılda alınacak tazminatları 45 günde almanın sevinci içindeyiz!” derken de, Tariş yönetimi ve sendikanın, işçi eylemini bitirmede kullandıkları sopayı işaret ediyordu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*