Home » BASINDAN » Taraftarların e-bilete karşı Taksim’e yürüyüş eylemi

Taraftarların e-bilete karşı Taksim’e yürüyüş eylemi

TÜRKİYE Futbol Federasyonun aldığı kararla başlatılan Elektronik Bilet (E-bilet) uygulamasını protesto etmek için, Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen taraftar gruplarına polis müdahale etti. İstiklal Caddesi’nde yaşanan kovalamaca sonrası 14 taraftar gözaltına alındı.

TAKSİM’E YÜRÜMEK İSTEDİLER

6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Kanunu’nun getirdiği e-bilet projesi kapsamında bu ay uygulamaya sokulacak olan Passolig’i protesto etmek için, aralarında Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve diğer takım taraftarlarının bulunduğu yaklaşık 750 kişi, saat 13.00’da Galatasaray Meydanı’nda toplandı.

Taksim Meydanı’na yürümek isteyen taraftarların önü polis tarafından kesildi. “E-Bilet uygulamasına hayır” yazılı pankart açan taraftarlar sık sık, “Susma haykır, e-bilet’e hayır” şeklinde sloganlar attı. Yapılan görüşmeler sonucu, taraftar grupları adına basın açıklaması yapılmasına polis izin verdi. Grup adına bir Galatasaray taraftarının okuduğu basın açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“İlgili şirkete rant sağlamak için, milyonlarca insanın anayasa ile güvence altına alınan hakları bir kalemde ortadan kaldırmaya yönelik bu hukuksuzluğun, sporda şiddetin önlenmesi maskesiyle örtülmeye çalışılması tamamen bir ustalık işidir. Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında konunun, bir mutlak hakkın ticari gayelerle ortadan kaldırılmaya çalışılması ve bu şekilde bir ticari teşebbüse menfaat sağlaması açık bir şekilde hukuka ve yasalara aykırıdır. Biz tribün emekçileri olarak bu sistemin bir parçası olmayacağız. Hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağız. Bu sistem uygulamada olduğu sürece takımımızı statlarda değil sokaklarda desteklemeye devam edeceğiz.”

Açıklamanın ardından taraftarlarla polis arasında gerginlik yaşandı. Polisin tazyikli suyla müdahalesene taraftarlar sis bombası, torpil ve meşale’yle karşılık verdi.

İstiklal Caddesi’nde Tünel yönünde kaçan taraftarlar, bir süre sonra tekrar toplanarak Galatasaray Meydanı’na geldi.

Spor Güvenliği Büro Amirliği ve çevik kuvvet ekipleri taraftarları cadde üzerinde kovalamaya başladı. Kovalamaca sonrası 14 taraftar gözaltına alındı, diğerleri ise ara sokaklarda dağıldı.

NEDEN KARŞILAR?

Taraftarlar e-bilet uygulamasını hem fişleme hem de rant olarak görüyor. E-biletle bir takımın taraftarı, başka takımın maçına ancak kulüp izin verirse gidebiliyor. Taraftar, tüm kimlik bilgilerini, TFF’ye ve AktifBank’a teslim etmeye mecbur bırakılıyor.

Ayrıca her taraftar, bir kısmı TFF’ye gitmek üzere AktifBank’a her kart için 15 TL, her maç için 2 TL ödemeye mecbur bırakılıyor. Bir kişi için düşük görülebilecek bu rakam; binlerce, milyonlarca taraftar düşünüldüğünde, çok büyük bir rant kapısı.

Son olarak, AktifBank, Başbakan Erdoğan’ın damadına ait.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*