Anasayfa » BASINDAN » Taraftarlar silikozis hastaları için turnuva düzenledi

Taraftarlar silikozis hastaları için turnuva düzenledi

Tekyumruk Galatasaray ve FenerbahCHE taraftar gruplarının silikozis hastası kot kumlama işçileri ile dayanışma amacıyla düzenlediği turnuvada, taraftarlar 2-3 ay kadar kısa bir süre bu işi yapanların bile hastalığa yakalandığını belirtti, “Farkındayız, karşı duracağız” dedi.

Tekyumruk Galatasaray ve FenerbahCHE taraftar grupları, silikozis hastalığına yakalanan kot kumlama işçileri ile dayanışma amacıyla ortak bir futbol turnuvası düzenledi.

Tekyumruk Galatasaray, FenerbahCHE, Forza Livorno, Spor-Sen, İstanbul Tabip Odası, Gazi Mahallesi Bayan Futbol Takımı, Darıca Kültür Derneği ve Basın Emekçileri’nden oluşan sekiz takımın katıldığı turnuva 6 Mart’ta Çamlıca Gülhan Spor Tesisleri’nde yapıldı.

Turnuvanın başlangıç vuruşunu Galatasaraylı eski futbolcu ve Spor Emek Sen Genel Başkanı Metin Kurt yaptı. Şarkıcı Yasemin Göksu’nun da katılarak destek verdiği turnuvayı finalde Spor-Sen takımını yenen Darıca Kültür Derneği kazandı.

“Farkındayız, karşı duracağız”

“Farkındayız, karşı duracağız” başlıklı, Tekyumruk Galatasaray ve FenerbahCHE taraftar gruplarının ortak basın açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

“İşçi sağlığının nasıl da hiçe sayıldığının en güncel örneklerinden biri kot kumlama işçilerinin yaşadıklarıdır. İnsanlık dışı koşullarda büyük çoğunluğu sigortasız olarak çalıştırılmış ve meslek hastalığı Silikozis’e yakalanmış kot kumlama işçileri, mesleklerinin henüz çok erken bir döneminde ciğerlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktalar.”

“Tekstil sektöründe dünyada ilk defa Türkiye’de görülen bu hastalık yüzünden şimdiye kadar 50’ye yakın genç işçi ölmüş, yüzlerce işçi de ölümcül hastalıkla boğuşmakta. Bu veriler ortadayken, Türkiyeli emekçiler çalışmak ve sağlıklı olmak arasında seçim yapmaya zorlanmakta.”

“Hiç kimse böyle bir seçim yapmak durumunda bırakılamaz!”

“Çalışma Bakanlığı verilerine göre, 5-10 bin kadar işçi bu hastalığın pençesindedir. 2-3 ay gibi kısa bir süre bu işi yapmış olanlar bile bu hastalık ile yüz yüzedir.”

“Merdiven altlarında hiçbir sosyal güvence olamadan çalıştırılan bu emekçiler için buradayız. Onların farkındayız ve karşı duracağız.”

“Ciğerlerini kaybettiler, nefeslerini kaybettiler, gençliklerini kaybettiler, hayatlarını kaybettiler. Hiç değilse kalanlar haklarını kaybetmesin diye ve onların yaşadıklarını görmezden gelmemek için bugün buradayız.”

“Sağlıksız koşullarda çalıştırılan Zonguldak’dan Bursa’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, İzmir’den Diyarbakır’a, Ankara’dan Mersin’e bu coğrafyanın emekçilerinin Farkındayız ve Karşı Duracağız!”

kaynak: Bianet

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*