Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Tanrı parçacığı” değil diyalektik materyalizm!

“Tanrı parçacığı” değil diyalektik materyalizm!

Burjuva medya İsviçre’deki atom altı parçacıklar laboratuvarı CERN’de 3 yıldır sürdürülen ve 10 milyar dolara mal olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneyinde kaydedilen önemli bir gelişmeyi, “Tanrı parçacığı bulundu” başlığıyla mistisize ederek haberleştirdi.

“Tanrı parçacığı” dedikleri, ünlü fizik-bilim insanı Higgs’in varlığını teorik olarak gösterdiği ve onun adıyla anılan Higgs bozonu. Higgs bozunu, enerji-madde dönüşümü ve geçişliliğinin kanıtı. Bozon, “kütleyi kütle yapan derin yapıtaşı”, “enerjinin kütle kazanması” olarak biliniyor ve 10 üzeri eksi 30 saniye süre zarfında kütlesini koruyabiliyor.

Burjuva medyada haber, “”Varlığı bilinen ama ispatlanamayan, maddedin kayıp temel yapı taşlarından ‘Tanrı parçacığı’na ulaşıldı.” biçiminde yer aldı.

Cern’den henüz bilimsel bir rapora dönüştürülmeden sızan haberlere göre, deneyde ulaşılan sonuçlar, aranan Higgs parçacığının kütle ve diğer özellikleriyle uyumlu görünüyor. Ancak parçacığın görünme, yani kütle kazanma sıklığının 30 kat fazla olması, standart modelin ötesinde yeni parçacıklar bulunma ihtimalini güçlendiriyor.

Fizik-bilim insanı Higgs, ilk kez kendisinin varlığını teorik olarak ispatlığı bozonun medyada “tanrı parçacığı” diye adlandırılıp idealist felsefeye mal edilmeye çalışmasını kendisi ve tüm bilim insanları adına kınamış, bundan “utanç duyduğu”nu ve tanrıya inanmadığını açıklamıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*