Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Tam bir vahşetti, işkence ettiler”

“Tam bir vahşetti, işkence ettiler”

Diyarbakır’da iki kişi polis tarafından katledildi. Kayapınar İlçesi’de Huzurevleri Mahallesi 4. Sokak 9 numaralı daireye sabah 05:30’da baskın düzenleyen polis, evde bulunan iki kişiyi katlettikten sonra, çatışma yaşanmış görüntüsü vermeye çalıştı.

İnfazın tanığı C.Ö., polisin yaptığı katliamı Dicle Haber Ajansı’na şöyle aktardı: “Sabah 05:30 sularında birden bir bomba sesiyle uyandım. Yataktan fırlar fırlamaz hemen pencereye gittim baktım eve bomba atılıyor o esnada 2 kişi balkona çıktı öldürülmeye çalışıldıklarını anladıkları için balkondan atladılar. Üzerlerinde eşofmanları vardı ve başka da birşey yoktu. Yerde bir süre kaldılar ve daha sonra ayağa kalkmaya yeltendiler ama her çabalamanın ardından yeniden yere yığıldılar. Daha sonra tekrar başlarını kaldırmaya başladılar. Tabi bu esnada başlarında polisler bekliyordu ve onlarla alay ediyorlardı. Silahları ile onları dürtüyorlardı. Polis yanlarına gelerek ‘sıkın kafasına’ dedi ve infaz ettiler. Tabi onlar öldürüldükten sonra da polis binayı uzun namlulu silahlarla taramaya başladı. Kurşun yağdırıyorlardı her tarafa sanki çatışma çıkmış gibi. Bazı evlerin kapılarını kırarak içeri girmeye çalışıyorlardı. Yaklaşık bir buçuk saat sonra cenazeler kaldırıldı. Polis panzeri ile olay yerinin tamamı yıkandı. Ve yerdeki kurşunların yerleri de değiştiriliyordu. Bir ara polis lazer ışıklı silahı bana doğrultarak, ‘Seni öldürürüm’ tehdidinde bulundu. Tam bir vahşetti, işkence ettiler”.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, “saldırı düzenlemek amacıyla terör örgütü PKK mensubu 2 kişinin Diyarbakır’a geldiğini, ihbar üzerine polislerin eve gittiğini, evdeki teröristlerin silahla ateş edip, 2 el bombası attığını ve daha sonra özel harekat polislerinin de katıldığı operasyonda çatışma yaşandığını…” diyerek infazı meşrulaştırırken; sermaye ve devletin medyası da, Kürt köylülerin katledilmesinde olduğu gibi, tanıkları yoksayıp, valinin açıklamasını geçtiler.

İnfaza karşı protesto çatışmaya dönüştü

Merkez Kayapınar İlçesi Huzurevleri Mahallesi’nde 2 kişinin infaz edilmesini protesto etmek isteyen binlerce kişi olay yerine yürüdü. Polisin saldırısıyla başlayan çatışmalar devam ediyor.

2 kişinin infaz edilmesi haberini alan binlerce kişi, Ninova Alışveriş Merkezi önünde toplanarak olayın gerçekleştiği yere yürüdü. Roboski Katliamını protesto etmek için bugün merkez ilçelerde düzenlenmek istenen yürüyüşlerin infaz haberi için iptal edilmesinden sonra aralarında BDP Diyarbakır İl Başkanvekili Zübeyde Zümrüt ve BDP’li yöneticilerin bulunduğu binlerce kişi infaza tepki gösterdi.

Saldırı ardından başlayan çatışmalar devam ediyor..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*