Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Taksim’de “Taksim 1 Mayıs alanıdır” sloganları…
DISK, KESK, TMMOB ve TTB'den olusan 1 Mayis Komitesi, 1977'de oldurulen iscileri Taksim Kazanci Yokusu'nda andi. Anmaya, CHP milletvekilleri Ali Seker ve Engin Altay da katildi.

Taksim’de “Taksim 1 Mayıs alanıdır” sloganları…

Sendika ve meslek odalarının Taksim 1 Mayıs şehitleri anmaları oldukça kitlesel ve coşkulu gerçekleşti.

“Emek Barış Demokrasi için Yaşasın 1 Mayıs” pankartının taşındığı yürüyüş ve anmalara, çok sayıda siyaset de flamalarıyla katıldı.

Taksim Kazancı Yokuşu’nda başlayan anma, Şişhane’de Mehmet Akif Dalcı’nın anması ve Cumartesi annelerinin eylemine dayanışma ziyaretleri ile devam etti. Anmalar, Kadıköy’de 96 1 Mayıs şehidlerinin anılmasıyla tamamlanacak.

Anmalarda, DİSK, KESK, TMMOB, TTB başkanları birer konuşma yaptı. Şişhane’de ise DİSK genel sekreteri Arzu Çerkezoğlu konuştu.

DİSK genel başkanı Kani Beko, “Taksim’den vazgeçmediklerini” söyledi. Buna dair tepki ve sloganlar üzerine, konuşmasını “yaşasın devrim yaşasın sosyalizm!” diye bitirdi. TMMOB başkanı Emin Koramaz da, konuşmasında “bağımsızlık devrim sosyalizm mücadelesi devam ediyor” dedi. Çerkezoğlu da konuşmasında “1 Mayıs ve Taksim’in özgürleşmesi mücadelesi olmadan demokrasi mücadelesi olmaz” dedi.

Anmada, “Yaşasın 1 Mayıs, Bıji Yek Gulan” sloganları sık sık atıldı. Yürüyüş sırasında “Hayır kazandı, mücadeleye devam” sloganları da atıldı. Taksim platformu tarafından atılan “Taksim 1 Mayıs alanıdır”, “1 Mayıs Taksim’dir” sloganları da kitle tarafından sahiplenildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*