Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Taksim’de Haziran Direnişi Eylemleri

Taksim’de Haziran Direnişi Eylemleri

22,28 Polis Beşiktaş’ta gözaltına devam ediyor.

22,20 Polis Şişhaneye gaz bombası ile saldırdı.

22,17 Gülsuyu mahallesinde çatışma haberleri geliyor.

22,08 Şişhanede Toplanan kitle yolu trafiğe kapattı Okmeydanın dan gelen bir grubunda orada olduğu gelen bilgiler arasında…

21,59 Polis Mis sokağa saldırdı. Gözaltına alınanlar olduğu bilgisi var.

10304628_142014535969322_2384663464578618216_n

21,46 Polis Balo sokakta eylemcilere plastik mermiler ile saldırdı. Ara sokaktan çıkan polisler insanların üzerine mermi şeklinde gaz kapsülü attılar. Mis sokakta kitle Tarlabaşı tarafında ateş yakarak toplanmış durumda

misskMİS SOKAK BARİKATI

21,32 İstanbul Barosu gözaltı sayısı ile ilgili açıklama yaptı. Şuan için 130 direnişçi gözaltına alınmış durumda.

21,30 Polis Mis sokakta toplanan kitleye saldırdı. Nurtepe’de çatışmalar başladı. Kurtuluş Caddesi eylemciler tarafından trafiğe kapatıldı. Cihangirde barikat kuruldu. Kitle sloganlar ile bekleyişini sürdürüyor.

istklalalaMİS SOKAK POLİS SALDIRISI

Bo-_nKEIUAAAJDACİHANGİR BARİKATI

21,20 Taksim Dayanışması oturma eylemini sona erdirdi. Fulya, Beşiktaş, Kadıköy ve Cihangir ile Gazi ve Okmeydanı mahallelerinde çatışmalar devam ediyor.

21,10 Çok sayıda kadın, ritm aletleri ve sloganlarla Taksim Dayanışması’nın oturma eylemini sürdürdüğü Meşelik Sokağa geldi. Taksim Dayanışmasının çağrısı ile yapılan ses çıkarma eylemi tüm İstanbul’da başladı.

21,06 Fulya civarında çatışmalar yoğunlaştı. Direnişçiler polislere taşlarla karşılık veriyor. Taksim Tünel’den Galata Kulesine inen yokuşta sloganlar yükseliyor.

10378090_142011945969581_1116306585750983835_nİSTİKLAL CADDESİ

20,50 Beşiktaş’ta kitle havai fişeklerle polise karşılık veriyor. Direniş her semtte yayılıyor. Kadıköy’de Yeldeğirmeni civarinda çatışmalar sürüyor.

Bo-1dJxCAAAj5_CSİVİL POLİSLER

Bo-2B_2IQAA2GE6BEŞİKTAŞ

20,44  Cihangir’de direniş sürüyor eylemciler Şok Marketi dağıttılar. Polis İstiklal caddesine kimseyi çıkarmıyor.

20,35 Galata Kulesi civarında barikatlar var. Gazi Mahallesinde çatışmalar sürüyor bir akrep direnişçiler tarafından ateşe verildi. Taksim Dayanışması oturma eylemine devam ediyor.

Bo-0B6UIIAAabWWCİHANGİRDE SİVİL POLİSLER ARA SOKAKTAN ÇIKARAK KİTLEYE SALDIRDI

Bo-yWEkCYAAST1UGAZİ MAHALLESİ DİRENİŞÇİLER HESAP SORUYOR

20,30 Kadıköy’de polis kitleye saldırdı. Tünelde polis gazetecilere saldırarak Galata Kulesi’ne sürdü.

20,25 Polis Osmanbey ve Şişli civarına gaz bombası ile saldırmaya devam ediyor. Sınıfsız ve Devrimci Proletarya okurlarının bir kısmı bu bölgede, bir kısım ise İstiklal caddesinde direnişe devam ediyor.

20,20  Kadıköy’den Boğaz Köprüsü’nü yönelen kitlenin yürüyüşü Altıyol ve Rıhtım’da kurulan polis barikatlarıyla engellenmek istendi. Kitle, Yeldeğirmeni’ne doğru yöneldi. Taksim Dayanışması oturma eylemine devam ediyor.

20,15 ÇHD kriz masası gözaltı sayısının 100 kişiye ulaştığını bildirdi. İstiklal’de toplanan gruplara polis ara ara müdahale ediyor. Bekleyiş ve eylemler sürüyor.

20,10 Polis, Taksim Dayanışması’na kalkanlarla müdahale etmeye başladı. Beşiktaş’ta yürüyüşe geçen kitleye, polis Nişantaşı’nda saldırdı. Kitle ikiye bölündü. Bir grup Osmanbey tarafına çekilirken, bir grup Teşvikiye Cami’ne kadar polis tarafından plastik mermilerle sürüldü. Cihangirde kitleye polis saldırdı. Cihangirde sivil polisler ara sokaktan çıkarak kitleye saldırdı.

20,06 Taksim Dayanışması Meşelik sokakta bekliyor. Kitlede o bölgede toplanmış durumda. İstiklal’de ara sokaklarda çatışmalar ve bekleyiş sürüyor.

Bo-vH1lCQAAFE_UTAKSİM BALIK PAZARI POLİS SALDIRISI

19.59 Beşiktaş-Osmanbey güzergahından Taksim’e yürüyenlere polis TOMA ve gaz bombalarıyla saldırıya başladı.

19.51 Kadıköy Forumu, Boğaz Köprüsü’ne yürüme kararı aldı. Kitle, Mehmet Ayvalıtaş Parkı’ndan yürüyüşe geçti.

19,50 Taksim Dayanışması açıklamanın ardından oturma eylemine devam ediyor. Harbiye’de toplanan kitleye polisin saldırdığı bilgisi geliyor.

19,47 Polis TMMOB bir kişiyi darp etmiş. Polis binayı terk etmiş durumda. Tophanede toplanan yüzlerce kişi  barikatlar kurarak polisle çatışıyor.

19,41 Taksim Dayanışması bir açıklama gerçekleştiriyor. Taksim Dayanışması “Bugün yapmayı düşündüğümüz açıklamayı, istediğimiz koşullar oluşuncaya kadar yapmıyoruz” dedi

photo2TMMOB BİNASI 

Bo-pSfSIYAEU6a5GAZİ MAHALLESİ

19,38 Polis saldırısında bir kişinin İstiklal’de TOMA çarpmasıyla yaralandığı. Yaralının sivil polislerce yerde tekmelendiği bilgisi geliyor.

19,36 Beşiktaş’tan gelenler Teşvikiye Caddesinde polis barikatıyla durduruldular.

Bo-lFH1CIAAoaB6TEŞVİKİYE CADDESİ

19,30 İstiklal’de bulunan TMMOB binasının basıldığı bilgisi geliyor. Cihangir’de çok sert çatışmalar yaşanıyor. Gazi mahallesi ve Okmeydanı’ın da çatışmalar sürüyor. Kadıköy Forumları boğaya doğru yürüyüşe başladı. Beşiktaş’ta binlerce eylemci Taksime doğru yürüyüşe geçti.

Bo-kIuyCUAAF-ykGALATASARAY LİSESİ

19,20 Polis Tünel Meydanın’da toplanan kitleye de müdahale etti. Galatasaray önündeki kitleye saldıran polis eylemcileri. Tophane yönüne doğru sürdü. Polis Harbiye’de toplanan kitleye dağılın anonsu yapıyor.

Bo-irkVIUAAlGzpİSTİKLAL CADDESİ

19,15 Polis Galatasaray Lisesi önünde toplanan kitleye dağılın anonsu yapıyor. Tarlabaşı bulvarında polis eylemcileri kovalıyor onlarca çevik kuvvet eylemcileri coplarla kovalıyor.

20140531_190949BALO SOKAK

19,11 Polis İstiklal’de ara sokaklara gaz bombaları ile saldırıyor. Balo sokakta polis kitleyi gaz bombası ile Tarlabaşına doğru sürdü. Polis Taksim Dayanışmasına’da saldırdı.  Bağcılar’da yapılan eyleme polis saldırdı. Bağcılar’da 10 Kişi gözaltına alındı.

19,05 Polis kitleye vahşice saldırıyor. Kitle geriye doğru çekildi. Sivil polisler copla İstiklal’deki herkese saldırıyor. Polis çok sayıda gözaltı yapıyor.

khkhkİSTİKLAL CADDESİ

19,00 Polis kitleye saldırdı. TOMA ile su sıkıyor. Plastik mermi atıyor. İstiklal’de kitle geriye gitmiyor.

18,59 Polis Taksim’de saldırıya hazırlanıyor. Kitleye dağılın anonsu yapıyor. Binlerce insan İstiklal’de “her yer taksim her yer direniş” sloganını atıyor.

18,50 Polis Cihangir’de toplanan kitleye gaz bombası ve plastik mermiler ile saldırdı. Kitle barikatlar kurarak direnişe başladı. Taksim Dayanışması oturma eylemine başladı. Kitle “polis barikatı aç” sloganını haykırıyor.

fhfhfTAKSİM DAYANIŞMASI OTURMA EYLEMİ

18,40 Polis gaz maskelerini taktı Taksim Dayanışmasına Müdahaleye hazırlanıyor. İstiklal Caddesin’de kitle sloganları ve flamaları ile yürüyüşe başladı. Beşiktaş’ta polis kitleye yürürseniz saldıracağız anonsu yapıyor.

fgffgfgfgİSTİKLAL CADDESİ

 18,30 Gözaltı sayısının 50 kişiye ulaştığı bilgisi ÇHD tarafından paylaşıldı. Taksim Dayanışması saat 19.00’da basın açıklamasını yapmaya kararlı olduklarını bildirdi. Polis kitlenin önünü kesmiş durumda kitlenin bekleyişi sürüyor. Beşiktaş Ihlamur Dere Caddesi polis tarafından kapatılmış durumda.

Bo-WMh5CMAAu3mjDEMİR ÖREN AVM ÖNÜ

18,20 Hilmi Yarayıcının gözaltına alındığı bilgisi geliyor. Taksim Dayanışması sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

18,11 Gazi Mahallesin’de toplanan işçi ve emekçilere polis gaz bombası ve plastik mermiler ile saldırdı. İstiklal Caddesine çıkan sokakta polis Taksim Dayanışmasının önünü kesmiş durumda. Taksim Dayanışması polisle görüşüyor. İstiklalde toplananların sayısı’da giderek artıyor. Taksim Dayanışması Taksim Meydanı girişinde bekliyor. Polis meydana girişlerine izin vermiyor.

Bo-SNUiIQAApwqcİSTİKLAL CADDESİ

18,05 Taksim Dayanışması meydana doğru yürüyüşe başladı. Beşiktaş’ta toplanan kitle Taksime doğru yürüyüşe başladı. ÇHD üç kişinin’de Kadıköyde gözaltına alındığını, ayrıca İstiklal’de gözaltı sayısının 45 kişi olduğunu bildirdi.

18,00 Burjuva iktidarı iyice saldırganlaştı. Mecidiyeköy metrobüs durağında çanta ve kimlik kontrolü yapılıyor.

17,50 ÇHD gözaltı sayısının 30 kişiyi geçtiğini bildirdi. Özellikle sivil polisler her gördükleri eylemcinin üzerine atlayarak, darp ederek gözaltı yapıyor. Taksim Dayanışmasını oluşturan kurumların başkanları saat 18.00′ da meydana doğru yürüme kararı aldılar. Okmeydanı ve  Gazi Mahallesi’in de toplanan işçi ve emekçiler Taksim eylemine doğru yürüyüşe geçtiler.

Bo-NnSAIIAERcE4GAZİ MAHALLESİ

17,40 İstiklal’de eylemcilere sivil polisler saldırıyor. Gözaltına alınan eylemciler ara sokaklarda kelepçelenerek bekletiliyorlar.

Bo-KXTtIYAAaPQNBEKAR SOKAK

17,31 Polis Bekar sokakta toplanan DHF üyelerine saldırdı. Çok sayıda gözaltı olduğu gelen bilgiler arasında. İstiklal Caddesinde işçi ve emekçiler birikmeye devam ediyor. 17:28 Taksim ÇHD kriz merkezine 26 gözaltı ve 1 yaralı bilgisi ulaştı.

17,25 İstiklal Caddesin’de eylemler başladı. Kitle “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganlarını atıyor. Sivil polisler kitlenin sloganları eşliğinde meydana doğru çekiliyor. Kitle “Katil Polis İstiklal’den Defol” sloganını atıyor. Demir Ören AVM önün’de toplanan kitlenin sayısı giderek artıyor.

17,20 Sivil polisler İstiklalde insanlara saldırıp gözaltı yapıyor.

Bo-GkeMCMAAIk0bBEYOĞLU İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜ GÖZALTI YAPIYOR

17,15 Polis İstiklal’de gözaltı yapıyor İHD üyeleri gözaltılara müdahale etmek istedi. İHD üyeleri polis tarafından darp edilerek gözaltına alındılar.

17,10 Polis Mis sokakta bulunan cafelere baskın yaparak insanları darp ediyor.

https://vine.co/v/MpBajTrVEj2

17,00 Beşiktaş çarşı gurubu Beşiktaş Heykelde toplanmaya başladı. Taksim’de saat 19.00’da yapılan çağrı için buradan hareket edecekler.

Bo-CiD7CQAADHUwBEŞİKTAŞ

16,59 Demir Ören AVM önünde polis saldırısı sürüyor. Polis cop ve kalkan kullanarak kitleyi dağıtmaya çalışıyor. Söz dergisi bürosunda bulunan 10 kişi gözaltına alınarak Gözaltı aracında tutuluyorlar.

16,50 Onlarca sivil polis Balo sokaktan İstiklal Caddesine yürüyor. Polis Tarlabaşı Bulvarından girişleri de kapattı

20140531_164406-1024x768BALO SOKAK

16.45 Polis İstiklal Caddesine müdahale etti. Kalkanlarla Girişte bulunan insanları Demir Ören AVM ye sürdü ayrıca iki adet TOMA kitleye saldırmaya hazırlanıyor.

984120_141996612637781_1617994869032380979_nMEŞELİK SOKAK GİRİŞİ

16.38 İstiklal Caddesinin girişinde bulunan İş Bankası önünde toplanan kitle sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

-İstiklal Caddesi İmam Adnan Sokak’ta bulunan Söz Dergisi bürosu polisler tarafından basıldı. Büroda bulunanlar gözaltına alındı

-Anadolu Yakası’nda da Haydarpaşa önünde kalabalık giderek artıyor

-Saat 16.00 itibariyle polis İstiklal Caddesi’ne çıkan sokaklara şeritler çekerek sokaklardan caddeye çıkışı engelleniyor.

-Taksim Meydan ve İstiklal Caddesi’nde toplanmaların başlaması üzerine polis saat 15.00 gibi İstiklal’e ve Taksim Meydanı’na girişleri engelliyor.

-Taksim’de Gezi’nin yıldönümünde ilk eylem, oturma eylemi ve toplu kitap okuma etkinliği olarak yapıldı.

Polis, oturma ve kitap okuma etkinliği yapan 50 kişilik grubun çevresini sardı.

Direnenler tekme tokat sürüklenerek ve darpedilerek göz altına alındı.

-Taksim’e ulaşımı engellemeye çalışan devlet vapur seferlerini ve metroyu da engelledi. Vapurların Anadolu Yakasından Avrupa Yakasına seferleri durduruldu. Metro’nun da Taksim durağı şuan iptal edilmiş durumda.

-Gezi ruhu hem değerleriyle hemde yaratıcı eylemleriyle kendini gösteriyor. Gezi’nin yıldönümünde kitlelerin sokak ve işgal eylemleri birbirini izliyor.

Polisin tüm yığınağını Taksim ve çevresine yaptığı İstanbul’da Haydarpaşa Garı işgal edildi.

Tarihi gar binası içinde oturma eylemi yaparak Gezi şarkıları söyleyen eylemcilere özel güvenliğin, “ne yapıyorsunuz burada, çıkın” diye müdahale etmesi üzerine, gençler alayla “tren bekliyoruz” diyerek, eylemlerini sürdürüyor.

İstanbul’un en tarihi binaları ve tren istasyonu olan Haydarpaşa Garı, rezidans, lüks otel ve AVM’yi kapsayan rant projesi kapsamında kapatılmıştı.

isgal2HAYDARPAŞA GARI

-Meydana bakan bir binaya “Korkmayın” yazılı pankart asıldı.

korkmayın.TAKSİM MEYDANI

 

taksimgeziTAKSİM MEYDANI

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*