Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Taksim’de katliama karşı fiili meydan işgali ve miting

Taksim’de katliama karşı fiili meydan işgali ve miting

Taksim’de katliam protestosu için basın açıklaması, fiili meydan işgali ve mitinge dönüştü. Taksim’deki fiili eylemin ardından Tarlabaşı’na yürüyüşe geçen 200 kişilik gruba polisin saldırması üzerine çatışma çıktı.

BDP İstanbul İl Örgütü’nin saat 16.00’da katliamı protesto açıklaması yapacağını duyurması üzerine, devlet saat 15.00’den itibaren Tünel, Galatasaray ve Taksim meydanlarına çevik kuvvet yığdı.

Saat 15.40’da Taksim İtfaiye durağı önüne içlerinde milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü’nün de olduğu 10 kişilik bir grup geldi. BDP’nin de abluka altında olduğu, bu yüzden yalnız milletvekilleri olarak gelebildiklerini söylediler. Taksim’deki yoğun polis ablukasına karşın alanın girişlerinde gruplar toplanmaya başladı. Polis telsizlerinden basın açıklamasında 10 kişilik grup var sadece, içlerinde milletvekili de varmış naapalım, yaptırmayın, çevrelerini kuşatın, alın, tarzı anonslar geçti.

Basın açıklamasına hazırlanan 10 kişilik grubun çevresini 100’den fazla polis sardı, basınçlı su araçları da Tramvay durağına getirildi. Polis basın açıklaması yaptırmayacağını, yapılırsa grubu gözaltına alacağını bildirdi. Milletvekilleri ile polis amiri arasında tartışma yaşandı. Polisin İstanbul BDP’yi de ablukaya aldığı, Taksim eylemine gitmek için orada toplanan kitleyi de engellediği duyuruldu.

Bu arada, polis çemberinin hemen dışında 200 kişilik bir grup toplandı. Polis grubu iki kere uzaklaştırmaya çalıştı, ancak eylemci kitle geri adım atmadı.

200 kişilik grup, “Katil devlet hesap verecek”, “Katil Erdoğan”, “Şehit namırın” sloganlarını yükselterek ve Uludere katliamının dövizlerini açarak polis çemberine yüklendi.

Polis 200 kişilik grubu da çembere aldı, gaz maskelerini takarak saldırıya hazırlandı. İçlerinde Devrimci Proletarya’nın da olduğu kitle “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla, geri adım atmadı, yüklenişini sürdürdü.

Polis saldırıp saldırmamakta 1-2 dakika kadar tereddüt etti. Bu arada, meydan çevresinde bekleyen gruplar da eylemci kitleye katıldı, 300-400 kişilik kitle ile polis arasındaki gerginlik arttı.

Polis öfkeli kitlenin kararlığı karşısında geri adım attı ve kitleye Tramvay durağının önünü açmak zorunda kaldı. Kitle, basın açıklaması yapmak isteyen grupla da birleşti. Polis 10-20 metre geri çekilerek, durağın çevresinde durmaya devam etsede, Taksim meydanında saat 16.15 itibarıyla bin kişi, 16.30 itibarıyla 2 bin kişi, öfkeli sloganları, katliamı teşhir eden pankart ve dövizleri ile oturma eylemi ve görkemli bir fiili miting başlattı. Taksim’de eylemin fiili olarak gerçekleşmesi üzerine, BDP’nin önündeki ablukanın da kaldırıldığı, orada toplananların da Taksim’e geldikleri duyuruldu. Bu kitlenin coşkusunu artırdı, zılgıt ve zafer işaretleriyle selamlandı. Eyleme halen gruplar halinde katılımlar devam ediyor, Kürt kadınlar, analar da, beyaz tülbentleri ile gruplar halinde geliyor.

Fiili mitingte BDP İl Başkanı Asiye Kolçak, milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Levent Tüzel birer konuşma yaptı. Kolçak, “Unutulmamalıdır ki, yalan ve zulüm üzerine kurulu bir düzen eninde sonunda yıkılmaya mahkumdur. Biz Kürtler, bu coğrafyadaki vicdanını kaybetmemiş diğer halklar ile birlikte bu vahşete dur diyeceğiz. Bizler ölümleri, katliamları durdurmak için gerekirse ölmeye hazırız” diye konuştu.

Kürkçü de yaptığı açıklamada, “Bu olayı kaza olarak görmüyoruz. 38 insanı kaza ile öldürmenin açıklaması var mıdır? Genelkurmay Başkanı, İçişleri Bakanı ve Başbakan bütün olanlardan sorumludur. Çünkü savaşın kapısını açan ölümün kapısını açar” diye konuştu. Kürkçü, “Bence bu olayda bir tek terörist var. O da devlettir” dedi.

“Katil devlet hesap verecek”, “Katil Erdoğan”, “Şehid Namırın”, “Bijı Serok Apo”, “AKP’ye savaş halklara barış”, “Hükümet istifa” en çok atılan sloganlar. Alanda sık sık ajitasyon konuşmaları, oturma eylemleri yapıldı, polis ve hükümet yuhlandı, zılgıtlar ve zafer işaretleriyle öfkeli ve coşkulu dalgalanmalar yaşandı.

Alanda katliamı kınayan, Gazi’den 33 kurşuna katliamları teşhir eden, döviz ve pankartlar açıldı. Devrimci Proletarya da eylemlerde yer aldı…

Taksim’de yaklaşık 2 saat süren fiili mitingin bitirilmesinin ardından Tarlabaşı’na doğru 200 kişilik bir grup yürüyüşe geçti. Çevik kuvvet kitleye arkadan gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Tarlabaşı tarafındaki ara sokaklara çok sayıda gaz bombası atıldı. Çok sayıda kişi yaralandı ve gözaltına alındı. Eylemler bir süre daha Tarlabaşı sokaklarında sürdü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*