Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Taksim’de Ermeni soykırımı gerginliği

Taksim’de Ermeni soykırımı gerginliği

İstanbul Taksim’de Ermeni soykırımının yıl dönümü nedeniyle anma eylemi yapıldı. Eylemi provoke etmek için toplanan bir grup ülkücü, İstiklal Caddesi’nde BDSP’lilere saldırdı.

24 Nisan 1915 Ermeni soykırımının yıl dönümü nedeniyle Taksim’de yüzlerce kişinin katılımıyla oturma eylemi yapılırken, ülkücüler eylemi provoke etmek istedi.

Çok sayıda aydının çağrısıyla, 1915’de öldürülen Ermeni aydınları anmak için Taksim Meydanı’nda toplanan grup, oturma eylemi yaptı. 300 kişinin katıldığı eylemde mumlar yakıldı, karanfiller ve boyalı yumurtalar taşındı. Eyleme Hrant Dink’in kardeşi Orhan Dink de katıldı. Polis, grubun çevresini tamamen kapatırken, eylemciler dışında kimseyi bölgeye yaklaştırmadı.

Ermenici, Türkçe, Kürtçe, İtalyanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde “Bu acı hepimizin” yazılı pankart taşınırken, Zeynep Tanbay bir açıklama yaptı. Tanbay, 24 Nisan 1915’i şöyle tanımlandı: “Asırlardır bu ülkenin diğer halkları ile birlikte yan yana yaşamakta olan Ermeni halkının; kadın, çocuk, ihtiyar, hasta ayırt edilmeksizin, sırf Ermeni oldukları için; yurdundan, evinden, tarlasından, işyerinden, mesleğinden devlet zoruyla koparılıp yüz binlercesinin öldüğü, öldürüldüğü, sürüldüğü ve her türlü zulme maruz kaldığı felaketin başladığı gündür.”

1915’den bu yana devletin, bu olayın üstünü örtmeye, hafifsetmeye ve meşru göstermeye çalıştığını belirten Tanbay, “Oysa hiçbir gerekçenin haklı gösteremeyeceği bu ölümcül sürgün açıkça insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur” denildi.

Zeynep Tanbay
, şöyle konuştu: “Ancak bilinmelidir ki; devletin bu suçu inkara dayalı resmi politikası sürdükçe o tarihten beri bu ülke insanlarının yüreğinde gizli gizli kanayan yara derinleşmekte; aklımızı, vicdanımızı, hak-adalet duygumuzu daha fazla felç etmektedir.
Ama artık buna bir son vermeliyiz. O nedenle, bu ülkenin alnı ve vicdanı ak insanlar ülkesi olmasını yürekten isteyen herkesi çok gecikmiş bir insanlık görevine davet ediyoruz. 24 Nisan’ın işaret ettiği o ağır suçun, insanlığın asli değerleri temelinde birleşen hepimizin ortak acısı olduğunu ilan etmeye çağırıyoruz.”

Açıklamanın ardından grup dağılmaya başladı.

Bu arada, Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri, gruba yakın bir yerde basın açıklaması yaparak, Ermeni soykırımının “sözde olduğunu” iddia etti, “Sözde soykırım Sevr oyunudur” dedi.

İSTİKLAL’DE ÇATIŞMA

Önceden eylemin yapılacağı haberini alan ülkücüler ise eylemi provoke etmek için bir yürüyüş yaptı. Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen 150 kişilik ülkücü grup, “Kahrolsun Ermeni uşakları” şeklinde slogan atarak Taksim‘e doğru yürüyüşe geçti.

Bu sırada, ülkücülerin hemen arkasından, seçimlerle ilgili eylem yapmak isteyen BDSP‘liler de yürüyüşe geçti. Ülkücülerin saldırmasıyla çatışma yaşandı.

Cam şişeler ve hava fişeklerin kullanıldığı çatışmada çevik kuvvet polisleri BDSP’liler ve Ülkücü güruh arasına barikat oluşturdu.

Kaynak:ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*