Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Taksim Metroda eylem

Taksim Metroda eylem

Taksim metrosunda selpak satan iki genç, akbilleri olmadığı için metroya parasız binmek istediler. Metroya binmeye çalışan çalışan iki kardeş, güvenlik görevlilerince engellendi.Paralarının olmadığını söyleyen kardeşlerle güvenlik görevlileri tarafından müdahale edildi.

Güvenlik görevlilerinden biri elindeki üst arama dedektörüyle Aykut Kelek’in başına vurdu. Ağır şekilde yaralanan Kelek yere yığıldı.Olay yerine gelen sağlık ekipleri Kelek’e ilk müdahaleyi yaptıktan sonra ambulansa taşıdı. Kelek, kaldırıldığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Güvenlik görevlileri çekim yapan basın mensuplarına saldırdı.

Gencin yaralanmasına tepki olarak sosyal medya’da #AkbilBasmaTurnikedenAtla başlığı altında eylem çağrısı yapıldı. Kısa sürede büyüyen çağrı yayılmaya devam ediyor.Taksim Metrosunda bugün saat 15:00′te ücretsiz binme eylemi yapılacak.

“Turnikesiz bir yaşam, özgür bir dünya” yazımızdan, “istemler”:

Raylı toplu taşımacılık sistemlerinin karayolu ve otomobile yama gibi yapılması değil, kesinkes ulaşımın temeli haline gelmesi (ki bu da bir zihniyet ve sistem sorunudur!). Karayolu, otoyol vb yapımının asgariye indirilmesi ve özel kitleler tarafından denetlenecek özel şartlara bağlanması (doğaya, emekçi yerleşimlerine zarar vermeme gibi.) Fosil yakıt ve otomobil patronlarına çevre kirletme düzeyiyle artan oranlı vergiler konulması, otomobillerin üzerine “otomobil sağlığa ve doğaya zararlıdır” yazılması. Tüm ulaşım sisteminde ve semtlerde bisiklet ve yayalara öncelik verecek düzenlemelerin yapılmasının zorunlu tutulması. Toplu taşımacılık sistemlerinin ücretli kölelerin sermayeye ve kar realizasyonuna köleliğini pekiştiren değil, asıl işçiler, işçi yerleşimleri arasındaki bağlarını geliştiren biçimde tasarlanması. Raylı sistemlerin ve toplu taşımacılığın kesinkes -tüm işçiler, işsizler, emekçi kadınlar, kent yoksulları, engelliler, yaşlılar, çocuklar, öğrenciler için- parasız olması. Tüm işçiler için, işe geliş gidiş sürelerinin de çalışma süresi sayılması. Ulaşım sisteminde iki kat ezilen kesimlerin, kadınların, kürtlerin, engellilerin özgül istem ve ihtiyaçlarının tüm çevreleyen koşulları ile birlikte gözetilmesi. Kent çapında ve yerel ulaşım sistemlerinin yapımı, türü, biçimi, güzargahı, istasyon ve durakların yerleri, kullanımı dahil ilgili kent işçileri ve yoksullarının bilgilendirilme, söz, karar hakkı. Her türlü toplu taşımacılık faaliyeti ve işçiliğinden özelleştirme ve taşeronlaştırma kaldırılmalı. Ulaşım işçilerine sosyal güvence ve sendika, belli ulaşım sistemlerini düzenli olarak kullanan yolcuların örgütlenmesi ve söz ve karar hakkına sahip olması. Yolcuların ve yayaların sağlık ve can güvenliği için her türlü önlemin alınması, aksi halde belediye yöneticileri ve hükümetin birinci dereceden sorumlu olması. Kitle ulaşım sistemleri çerçevesinde yolcuların kimliğine, diline, yaşam tarzına kesinlikle müdahale edilmemesi. Ulaşım sistemlerinden özel güvenlik, turnike, mobeselerin kaldırılması. Valilik, polis ya da her hangi bir makamın, kitle eylemlerini veya toplantılarını engellemek için ulaşım sistemlerini durdurma yetki veya keyfiliklerinin kaldırılması. Metropollerde ortalama bir işçinin günde en az 1.5-2 saatini yolda geçirmesi, ulaşımın basitçe bir “taşımacılık işi” olmakla kalmadığını, toplumsal-bireysel yaşamın ayrılmaz bir bileşeni haline geldiğini gösterir; bu nedenle ulaşım sistemlerindeki her türlü eziyet ve sıkışıklığın kaldırılmakla kalmaması, bu sürenin milyonlarca işçi, öğrenci açısından olabildiğince yararlı, keyifli geçirilmesine yönelik etkinlik ve faaliyetlerin yaygınlaştırılması: Yolcular arası (birbirini tanımayanlar dahil) sohbet ve forumlar, kitap ve gazete okuma, metro müzisyen ve şarkıcıları, tiyatrocuları, internet… Yanısıra reklam panoları ve mobeseler yerine kent, ulaşım ve diğer konularda bilgilendirme, sanat pano ve yayınları…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*