Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Taksim kazanıldı, direniş bütün kentlerde bu gece de sürüyor

Taksim kazanıldı, direniş bütün kentlerde bu gece de sürüyor

Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmasına karşı direnişin kıvılcımı çaktığı, arkasında çığ gibi büyüyen sokakları, alanları özgürleştirme arzusunun, plazaların, villaların, AVM’lerin, AKP’nin saltanatına büyüyen tepkinin, bizi hiçe sayanlara, söz ve karar hakkımızı yok sayanlara karşı militan mücadelenin olduğu eylemler sürüyor.

Polis Taksim’den çekilmek zorunda kaldı. Gezi Parkına girildikten sonra ilk iş olarak park girişindeki çevik kuvvet nöbet kulübesi ateşe verildi. İtfaiye can güvenliği gerekçesiyle gelmedi. Kesif bir duman oluşturan kulübe bir-iki saatlik bir uğraş sonrasında Gezi parkı nöbetçileri tarafından elbirliğiyle söndürüldü. Aynı yerde bulunan polis aracı parçalandı, çevik kuvvet bekleme bölgesi olan bu alandaki belediye araçları da benzer şekilde tahrip edildi.

İstanbul Taksim’i, Gezi Parkı’nı, eylem özgürlüğünü yüzlerce yaralı, bin kişiye yakın gözaltı, üzerinde bitirilen gaz stoklarına rağmen polis korkusunu yenerek yüzbinlerce eylemcisiyle Taksim’i fethederek kazandı.

taksim1hazAkşam 19.00 civarında Beşiktaş’ta boğazın sefasını kurmak için dikilen Başbakanlık konutunun dağıtılacağından korkan polis çaresizce tekrar saldırdı. Taksim’de sevinç varken, bu sefer çatışmalar Beşiktaş’a sıçradı. Barbaros Bulvarı ve Beşiktaş Merkez’de saldıran polis, çok sayıda eylemcinin yaralanmasına neden oldu. İnönü Stadı yakınlarında bir polis aracı daha ateşe verildi. Polisin gazlı ve tazyikli suyla müdahalesi saat 24.00 itibari ile Fulya ve Akaretler’de, ara sokaklarda da devam ediyor.

Şu an eylemlerin ağırlık noktası İstnabul’dan diğer büyük sanayi kentlerine kaymış durumda. Taksim an itibarıyla tekrar özgürleştirildi, ancak sermaye ve devletinin 1 Mayıs’tan sonra devreye soktuğu eylem yasağı tüm diğer illerde devam ediyor, buna karşı militan kitlesel savaşım da…

Ankara, İzmir, Adana’da şu an, bu gece militan eylemler sürüyor. Barikatlar kuruluyor, sokaklarda ateşler yakılıyor. İstanbul’da ise Taksim terkedilmediği gibi, muhafazakar oyların en yüksek çıktığı semtlerde bile evlerden tencere-tava sesleriyle tepkiler yükseliyor, sokaklarda marş söyleyen gençleriyle İstanbul uyumuyor.

En yoğun atılan slogan “hükümet istifa”. Çatışmaların olduğu Taksim civarındaki bütün semtlerin duvarlarında yaratıcı eylem ve protesto sloganları var. Tepkiler başbakanda odaklanıyor, ancak Taksim eylemcileri ilk elde vali ve emniyet müdürünün defolmasını, gözaltıların bırakılmasını görmeden ve net bir biçimde Taksim’de kışla projesinin ve ülkede eylem yasaklarının, gaz saldırılarının kaldırılmış olduğu açıklanmadan alandan ayrılmamaya kararlılar. “Hükümet istifa” eylemlerin temel ve ortak sloganıydı. Bugün 14.00’de yine Taksim çağrısı var.

Üç gündür süren militan sokak savaşımlarında tıynıyetleri gereği ortada gözükmeyen ulusalcı-Ergenekoncu kesimlerin özellikle son gün eylemi manipüle etme, Ergenekon operasyonlarıyla yaşadıkları konum kaybını militan Taksim direnişine yaslanarak giderme çabasında oldukları görülüyor. Bu kesimlerin eylem alanlarında etkinliklerini gidermenin yolu BDP eşbaşkanı Demirtaş’ın bugün ifade ettiği gibi “biz eyleme katılmıyoruz” açıklaması yapmak değil, ayların-yılların birikmişliğiyle bir patlama şeklinde ortaya çıkan ve büyük oranda kendiliğinden karakterin öne çıktığı bu eylemde aksi yönde bir kitlesel ağırlık yaratmaktan geçiyor.

Kentimiz, doğamız ve özgür yaşamımız için yürüyoruz. Umudumuz, geleceğimiz için yürüyoruz. Hepimiz birimiz için, birimiz hepimiz için, kurtuluş yok tek başına diyerek yürüyoruz. Yaşamımızla ilgili her konu ve sorunda kendi kararlarımızı kendimiz alabilmek için yürüyoruz. Sermayenin değil işçilerin demokrasisi için yürüyoruz.

Sokakları, meydanları özgürleştirelim!
Plazaların, villaların, AVM’lerin saltanatını yıkacağız!
Zamanda mekanda özgürlük, kahrolsun burjuva diktatörlük!
Sermaye için değil işçiler için demokrasi!
Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!

gezi1haziran

ax

taksim1haziran

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*