Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Taksim direnişi sabahtan bu yana sürüyor: 100 yaralı var

Taksim direnişi sabahtan bu yana sürüyor: 100 yaralı var

Taksim Gezi Parkı direnişi sabahın ilk ışıklarından bu yana devletin olanca gücüyle saldırısına rağmen devam ediyor. Çatışmalar 1 Mayıs’ı andıran biçimde tüm Taksim civarına yayılmış durumda. Saat 19.00’da yapılan eylem çağrısıyla birlikte çatışmaların kitleselliğinin daha da artması bekleniyor. Geri adım yok!

Gezi Parkı ile ilgili sabahtan beri süren polis saldırısında İstanbul Tabip Odası yaptığı açıklamada yaklaşık 100 yaralı olduğunu açıkladı ve bu sayının giderek yükseldiğini söyledi.

Açıklamada, “Bir kafa travması, bir kol kırığı ve bir bacak kırığı ile yaklaşık yüz kişinin çeşitli yerlerinden sıyrık ve ekimozlar ile gaza bağlı zehirlenme” denildi.

Tabip Odası biber gazı konusunda yetkilileri bir kez daha uyarıyor:

“Kendi argümanını dahi savunamayan bu totaliter hükümeti, kimyasal silah olarak kabul edilen ve kronik rahatsızlığı olanların yoğun maruziyet durumunda ölümüne yol açabilecek ‘biber gazı’ konusunda bir kez daha uyarmak istiyoruz. İçeriği itibariyle ölümcül sonuçlar doğurabilecek olan ‘biber gazı bombalarının’ ayrıca özen gösterilmeden, hedef alınarak kişilerin üzerine ateşlenmesinin insanlara doğrudan mermi ile ateş edilmesinden bir farkı bulunmuyor. Her an bu gaz fişekleriyle yaralanan bir yurttaşımızın ölüm haberini alma endişeliyle yaşıyoruz. Ülkeyi yönetenleri bu sorumsuz tutumlarından bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz.”

14.05 İşe gittiğini söyleyen kanser hastası bir erkek, polis tarafından darp edildi. Taksim İlkyardım Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

13.59 Taksim Metrosu’nun en alt katına kadar gaz bombası atıldı. Görgü tanıklarına göre, metro içinde durumu ağır olan 10 yaralı var.

13.57
Taksim İlkyardım’da Mısırlı Lugna adında bir kadının durumunun ağır olduğu, kadının ameliyata alındığı öğrenildi.

13.56 Kafelerden çıkanlar, “Kahrolsun AKP diktatörlüğü, Taksim bizim İstanbul bizim” sloganları atıyor. İstiklal Caddesi’ne de saldırı oldu. Saldırı Tarlabaşı’nda devam ediyor.

Sırrı Süreyya da yaralılar içerisinde

sirrisureyya

13.50 Taksim Meydan’da çatışma devam ediyor. İstiklal Caddesi’nde bir gruba da gaz atıldı. Polis meydanda gördüğü herkese gaz atıyor. Tarlabaşı tarafını tutan polis, Gümüşsuyu yönündekilere de su ve gazlarla saldırıyor. Kazancı Yokuşu’da ve Gümüşsuyu tarafını polis gaza boğdu.

taksimaraba

13.43 Taksim Meydanı’nda çatışma sürüyor. Polis İstiklal Caddesi’nde herkese saldırıyor. Metrodan çıkan insanlara bile saldırı var.

13.42 Taksim İlkyardım’da onlarca yaralı var. Hastaneye ambulans çağrılıyor.

13.40 Taksim İlkyardım Hastane’sinin kapısının önünde 1o’dan fazla yaralı bekliyor. Gazdan etkilenen Sırrı Süreyya Önder de hastaneye kaldırıldı.

13.33 Çatışma Taksim Meydanı’nda sürüyor.

taksimcatisma

13.31 Polis saldırıdan korunmak isteyen eylemcilerin sığındığı yerlere de saldırıyor. The Marmara Otel’in çevresindeki eylemcilere polisin saldırısı sürüyor.

13.28 Çoğu eylemci Taksim Metro istasyonu içindeki sergi salonuna girdi. Polis saldırısı sürüyor.

13.25 Polis eylemcileri hedef alarak plastik mermilerle saldırıyor.

geziparki-sendikaorg

13.20 DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu basın açıklamasını yaparken polis gaz bombasıyla üç koldan saldırdı.

13.05 DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel, Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman, İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören, Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı da meydanda. Basın açıklamasını Arzu Çerkezoğlu yapıyor. “Direne direne kazanacağız sloganları” atılıyor.

13.01 DİSK önlükleriyle, pankartlarıyla Taksim Meydan’a geldi. “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atılıyor.

disktaksimde

12.50 Polis kasklarını takıp çıkarıyor. Kitle ise giderek kalabalıklaşıyor. Saat 13.00′daki açıklama bekleniyor.

12.20 İstiklal Caddesi’nin girişini çevik kuvvet kapattı. Cadde girişinde iki TOMA var. Cadde girişine çevik kuvvet yığılıyor.

12.18 Divan Otel’den Taksim Meydan’a yürüyen kalabalık oturma eylemi başlattı. Polis eylemcilerin etrafını sarmış durumda. Tramvay durağında, oturma eylemi yapan kitle DİSK’in çağrısı ile yapılacak açıklama saatini bekliyor.

12.04 Divan Otel önünde toplanan kalabalık, Taksim Meydanı’na alkışlarla yürüyor.

11.52 Eylemciler oldukça öfkeli. Bir eylemci, “Roboski’nin katili kimse Reyhanlı’nın katili kimse burada saldıranlar da odur. Direne direne kazanacağız” dedi.

11.50 Sırrı Süreyya Önder Divan Otel önünde bir açıklama yaptı. Önder, “Belediyenin kamyonlarıyla polis taşımak hangi hukuk, polise zabıta kıyafeti giydirmek hangi hukuk? Kaç gündür aynı soruyu soruyoruz, belediye başkanı, vali nerede? Bir sürü gerzek belediye başkanı adaylığını açıklıyor onlar nerede? Onların hepsini halk tükürükleriyle boğacak” dedi.

11.39 Divan Otel önünde eylemciler tekrar toplanmaya başladı. Polis eylemcilerin oturduğu merdiveni kuşatmış durumda. Bir eylemci polis barikatının önünde akordeon çalıyor.

11.07 Divan Otel önünde toplanan eylemcilere polis gaz ve tazyikli suyla tekrar saldırdı. Polis, eylemcileri Şişli yönüne Hilton Otel’e doğru sürmeye çalışıyor. Hilton Otel’in önünde de polis barikatı var.

11.00 Taksim-Şişli-Tarlabaşı-Gümüşsuyu çevresine dağılan eylemciler Divan önünde toplanıyor.

10.50 Divan Otel önünde yaklaşık 150 kişi toplandı. Kalabalık, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıyor.

10.45 Eylemcilerin bir kısmı Harbiye’den Tarlabaşı tarafına geçti. Polis eylemcileri kovalıyor. Gezi Parkı’nın etrafından sloganlar yükseliyor. Gazeteci Ahmet Şık’ın başına gaz bombası isabet etti. Şık’ın başının çatladığı söyleniyor.

ahmetsik

10.40 Çatışmanın ardından Divan Otel önünde tekrar toplanıldı. Turistlerin, çocukların, oteldeki insanların olduğu oturan kalabalığa polis vahşice saldırdı. Saldırının ardından Divan Otel’e çok sayıda insan girdi.

10.34 Polis Gezi Parkı çevresini gaza boğdu. Araç kullanan bir sürücü, biber gazının etkisiyle aracını kullanamadı.

10.31 Polis saldırısı sürüyor. Gezi Parkı ve Maçka Parkı arasındaki alanda polisin attığı biber gazı nedeniyle yangın çıktı. Polis kendi çıkardığı yangını söndürdü.

10.24 Gezi Parkı’na giren eylemcilere polis saldırdı. Polis biber gazıyla kalabalığa saldırmaya devam ediyor.

Eylemciler tekrar Gezi Parkı’nda

10.20 Basın açıklamasının ardından kitle Gezi Parkı’nın etrafına kurulan barikatları yıktı. Eylemciler Park’a girdi.

10.11 İstanbullular, “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

10.10 Divan Otel önünde yapılan basın açıklamasına katılan İstanbullular, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıyor. Demirdizen basın açıklamasında, bir kişinin bacağının kırıldığını, 6 kafa travması olduğunu belirtti. Bacağı kırılan kişi bir öğretmen. Demirdizen, “AKP, toplum sağlığını tehdit ediyor” dedi.

10.07 Divan Otel’in önüne insanlar akıyor. Korna çalmadan geçen taksi, otobüs, minibüs, özel araç yok.

10.00 Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine Divan Otel önünde bir araya gelenler basın açıklamasına başladı. Basın açıklamasını yapan Hüseyin Demirdizen, “Topbaş emir kulu olmuştur. İstifa etmelidir” dedi. Ayrıca saldırının Tayyip Erdoğan’ın emriyle gerçekleştirildiğini söyledi.

09.40 Mete Caddesi üzerinde yaklaşık 250 kişi toplandı. Araçlarla geçenler de eylemcilere korna çalarak destek veriyor.

09.10 Gezi Parkı’nın etrafına kurulan bariyerleri polis kurmuyor, taşeron belediye işçilerine kurduruyor.

09.07 Parka giriş tamamen kapatıldı.

09.05 Gezi Parkı’nın yanında bir grup akordeonları ve alkışlarıyla saldırıyı protesto ediyor.

08.55 Polis Gezi Parkı etrafındaki bütün gruplara su ve gazla saldırmaya devam ediyor.

08.45 Taksim Gezi Parkı yanında kahvaltı edenlere polis panzerlerle saldırdı. Bu saldırıyı görenler, araçlarıyla yolu kapattı. Saldırıyı protesto etti. Polis, Taskışla yerleşkesi önüne kadar kahvaltı edenlere saldırdı.

08.30
Gezi Parkı’na polis saldırısı sırasında duvardan atlayanların üzerine duvar çöktü. Bu nedenle birçok eylemci yaralandı. Taksim İlkyardım’a saldırıdan itibaren 60 tane yaralı başvurdu.

08.20 Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde onlarca yaralı var. Bir kişinin iki omzu da kırık. Bir kişinin köprücük kemiği kırık ve onlarca dikişi var.

08.10 Gezi Parkı’nı savunanlar polis terörünü protesto etmek için saat 10′da Taksim’de Divan Otel’in önünde olmaya çağırıyor.

08.05 Polis Gezi Parkı’na tüm girişleri kurduğu bariyerlerle kapatıyor.

07.37 Kitlenin bir kısmı yavaş yavaş topanırken, bir kısmı da ara sokaklarda polisle karşı karşıya gelmeye devam ediyor.

07.12 Yaralanan eylemcilerin bazıları Taksim İlk Yardım Hastanesi’ne kaldırıldı.

06.59 Parka kamyonlarla yeni bariyerler getirildi.

06.26 Çatışmalar sona erdi. Ara sokaklara dağılan eylemciler, buluşmaya çalışıyor.

06.19 Gezi Parkı tamamen boşaltılırken, ara sokaklarda çatışmalar sürüyor. Pek çok yaralının olduğu bilgisi ulaşıyor.

05.53 Gezi Parkı için direnenler şu anda Elmadağ ve İstiklal Caddesi’nde; polis TOMA’larla saldırıya devam ediyor.

05.40 Taksim Meydanı’nda da gaz bulutu var.

05.34 Taşkışla önündeki ana kitle Elmadağ tarafına ana caddeye doğru çıkıyor, polis saldırısı sürüyor.

05.27 Parkın içine ve çevresine gaz bombaları atılmaya devam ediyor. Taşkışla önünde çatışmalar sürüyor.

05.18 Polis, yoğun saldırı ile Parkı işgal etmeye çalışıyor, kitle Taşkışla önünde birikiyor.

05.14 Polis çadırları topluyor, gaz bombaları atılmaya devam ediyor. Divan otelin önünden TOMA ile su sıkılıyor.

04.57 Taksim Meydan ve Elmadağ tarafından parka girmeye çalışan polis parkı gaz bombasına boğdu.

Devrimci Proletarya, sendika.org, bianet