Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Taksim Dayanışma üyeleri serbest

Taksim Dayanışma üyeleri serbest

8 Temmuz Pazartesi günü gözaltına alınan Taksim Dayanışması üyelerinin hepsi bugün tüm gün ve gece boyunca süren mahkeme sonucu serbest bırakıldılar.

Gözaltına alınan ve İstanbul (Çağlayan) Adalet Sarayı’na getirilen 50 kişinin bugün saat 10:15’ten itibaren savcı tarafından ifadeleri alınmaya başlandı.

Saat 11’den itibaren de Dayanışma’nın çağrısıyla adliye önünde toplanan yüzlerce kişi mahkeme sonucunu sloganlarıyla, adliye önünü eylem yeri haline getirerek beklemeye başladılar.

Saat 13:00’de davada gönüllü olarak görev alan altı avukat örgütü ve Taksim Dayanışması ortak bir basın açıklaması yaptılar. Polis fezlekesinde Taksim Dayanışma’nın bir suç örgütü olarak gösterilerek temsilcilerinin ev baskınlarıyla sonradan yaratılmak istenen sözde delillerle tutuklanmak istendiği, ancak bunun başarılı olamayacağı ve Gezi direnişiyle birleşen toplumsal muhalefetin geriletilemeyeceği vurgulandı. Dayanışma adına Osman Öztürk’ün yaptığı açıklamanın ardından yüzlerce kişi “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganlarıyla gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep etti.

Saat 15:15’te savcılık sorgusunun ardından 12 kişi haricinde tüm eylemcilerin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı haberi geldi.

Saat 16:35’te savcılıktan serbest bırakılanlar adliye dışına sloganlarıyla çıktılar ve bir basın açıklaması yaparak mahkemeye sevk edilen arkadaşlarını almadan buradan ayrılmayacaklarını vurguladılar. Serbest bırakılanlardan Cansu Yapıcı Taksim Dayanışması’nın 4 temel talebinin halen geçerli olduğunu, Gezi Parkı’nın park olarak kalması, Taksim ve Kızılay başta olmak üzere kent meydanlarındaki eylem yasaklamalarının kaldırılması, polis saldırılarının durdurulması ve sorumluların hesap vermesi ve gözaltındakilerin ve tutuklananların serbest bırakılması taleplerinin arkasında durduklarını yineledi.

Saat 17:00’ye doğru Taksim Dayanışması temsilcileri ve eylemciler Akif Burak Atlar, Mücella Yapıcı, Ali Çerkezoğlu, Ahmet Kamil Tekerek, Beyza Metin, Ender İmrek, Mehmet Sabri Orcan, Süleyman Solmaz, Haluk Ağabeyoğlu, Arda Mustafa Aytaç, Aral Demircan ve Erdem Ateş “Türk Ceza Kanunu’nun 220. maddesi uyarınca suç örgütü kurmak, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve polise mukavemet” suçlamalarıyla tutuklanmaları talebiyle sevkedildikleri 38. Sulh Ceza Mahkemesi’nde ifade vermeye başladılar.

Havanın kararmasının ardından Avrupa yakasından kimi forumların da adliye önüne gelmesiyle gün boyu süren bekleyişin ardından yeniden mücadele sloganları yükselmeye başladı. Mahkeme sonucunu bekleyenlerin sayısı yaklaşık iki bine ulaştı. Coşkunun yükseldiği bu saatlerde Devrimci Proletarya dahil olmak üzere çok çeşitli oda, kurum ve parti temsilcilerinin yanısıra katılımcıların ağırlığını Gezi direnişinde öncüleşen genç kesimler oluşturuyordu.

Saat 23:20’de mahkemeye çıkartılanların hepsinin tahliye edildiği haberi geldi. Karar coşkulu alkışlar ve sloganlarla karşılandı.

23:45’te serbest bırakılan Taksim Dayanışması temsilcileri ve eylemciler slogan ve alkış tufanı eşliğinde Adliye kapısında göründüler.

Böylece oda temsilcileri açısından büyük oranda önceden planlı olmadan yapılan gözaltıların, uzun tutukluluk süresi içerisinde delil yaratma amacıyla ev baskınlarıyla perçinlenmesi çabasına karşın Gezi direnişinin tekrar tekrar harlanmasından ürken devletin kaldırdığı taşı şimdilik yere bırakmak zorunda kaldığı yorumu yapılabilir. Ancak bu durum rehavet yaratmamalı, tersine gözaltılar boyunca gerek meslek odalarının gerekse siyasi partilerin bilinçli eylem örgütleme refleksindeki zayıflama not edilerek, gerekli dersler çıkartılmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*