Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Taksim 1 Mayısı’nda Direnişteki İşçiler Platformu ve Tekel işçileri kürsüyü işgal etti!

Taksim 1 Mayısı’nda Direnişteki İşçiler Platformu ve Tekel işçileri kürsüyü işgal etti!

Direnişteki İşçiler Platformu olarak, Şişhane’de 8.30 da toplandık. Tekel işçileriyle irtibate geçtik. Yürüyüş kolunun en önünde “Birleşe birleşe kazanacağız” pankartıyla yürüdük. İSKİ işçileri “İşimizi geri istiyoruz-İski işçileri”, İtfaiye işçileri “İtfaiyeyi sattılar halkın canını yaktılar- Direnişteki ateş işçileri”, Samatya işçileri “Ücretimizi istiyoruz- Samatya Hastanesi inşaat işçileri” pankartlarıyla yürüdüler, Sinter işçileri de platformda yer aldı. Alana girildikten sonra Tekel işçileriyle birleştik. En öne kürsünün önüne konumlandık.

Kürsüde sendika ağalarının mutad konuşmalarından sıra Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’ya gelince, Tekel işçileri ve Direnişteki işçiler platformu “Kumlu İstifa!” sloganını yükseltti. Slogan hızla alana yayıldı, Kumlu ıslıklar ve yuhalamalarla yoğun biçimde protesto edildi. Kumlu daha ilk birkaç cümlesi ağzına tıkılınca, Direnişteki işçileri ve alandakileri “siz buraya niye geldiniz” diye azarlamaya kalktı ancak lafını bile tamamlayamadı. Bu arada Direnişteki İşçiler Platformundan öncü işçiler kürsüye yüklendik, söz hakkı istedik. Devrimci Proletarya okurları da direnişteki işçilerin kürsü ve söz hakkı mücadelesinin yanında ve içindeydi. Kürsüde sendika ağaları korumalarıyla kürsüyü işgal eden direnişçi işçiler arasında arbede yaşandı. Sopalar, pet şişeler, bozuk paralar havada uçuştu, yumruklar konuştu, sendika korumaları direnişteki işçilere tekme atmaya ve gaz sıkmaya çalıştı, polise hedef gösterdi. Direnişteki işçileri satan ve dövdürmeye çalışan Kumlu geri adım atmayan direnişteki işçilerin üzerine yürümesi üzerine birkaç da işçi yumruğu yiyerek hızla kürsüden sıvışmak durumunda kaldı. Kumlu sıvıştıktan sonra iki direnişçi işçi kürsüdeki mikrofonları sendika ağalarının elinden alarak “Kahrolsun sendika ağaları”, “Yaşasın işçi sınıfı” sloganlarını atmaya çalıştılar. Ancak saldırıya uğradılar. Tüm direnişteki işçiler kürsüye çıkarak oradaki sendika yetkileleri ile tartışma yaşandı. Bu arada sendika ağaları 1 Mayıs marşını sonuna kadar açarak direnişteki işçilerin sesini boğmaya çalıştılar. Direnişteki işçiler söz ve kürsü hakkının direnişteki işçilerde olduğu ısrarla dile getirerek bu haklarını kullanmadan kürsü işgaline son vermeyeceklerini belirttiler. Kürsüdeki direnişteki işçiler kürsüden sürekli “Kürsü direnişteki işçilerin hakkıdır”, “Kahrolsun sendika ağaları”, “Sendika ağaları değil öncü işçiler konuşsun”, “Burası bizim” ajitasyonlar yapıldı. Kürsüde gerilim devam ederken, direnişteki işçilerin geri adım atmayacağını ve alandaki işçi ve devrimcilerin de direnişteki işçilere sahip çıktığını gören sendika bürokratları, söz hakkı talebini kabul etmek zorunda kaldılar. Alanda “Kahrolsun sendika ağaları”, “Direnişçilere söz hakkı” sloganı yükseldi.

Direnişteki işçilerin talebini kabul ederek bütün direnişteki işçileri temsilen bir işçiye söz hakkı vereceğini söyleyen sendika ağaları, kürsü ve alandaki gerilimi soğutmak için önce KESK ve DİSK başkanlarına söz verdi. Bu sendika bürokratları da, İbo, Deniz, Mahir’den girip alanı manipule etmeye çalıştılar. Daha sonra Direnişteki İşçiler Platformu adına ortak 1 Mayıs bildirgesini Tekel işçisi Metin Arslan okudu. Direnişteki İşçiler Platformunun ortak bildirgesi kürsüden okunurken, Tekel işçisine, tüm direnişlerden, İSKİ’den, Samatya’dan, İtfaiye’den, Sinter’den, Marmaray’dan, Esenyurt Belediye’sinden birer işçide kürsüde birlikte bulundu. Sendika ağaları bizzat kürsüden teşhir edildi. “Kahrolsun sendika ağaları” kürsüden ve alandan bir ağızdan yükseldi. Konuşma tamamlandıktan sonra, Direnişteki İşçiler Platformu alandaki yerine geçti.

Taksim ve kürsü 1 Mayıs’ta Direnişteki İşçiler Platformu’nun dişe diş mücadelesiyle gerçek sahiplerinin oldu.

Direnişteki işçiler platformunun kürsüden söz hakkı mücadelesini ve kürsü işgalini, eylemci işçilerin anlatımlarından ayrıca yayınlayacağız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*