Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Taksim 1 Mayıs’ına İlk Yasak Açıklması Geldi

Taksim 1 Mayıs’ına İlk Yasak Açıklması Geldi

 Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz açıklamasının ardından ilk açıklamayı yaparak Taksim Meydanı’nı işçilere kapatacağını söyledi. Taksim Meydanın’da Polis Haftası etkinliklerine izin veren Hükümet mesele işçi sınıfının birlik ve mücadele günü olunca “yasak kardeşim” anlayışını sürdürüyor.
Oysa Taksim Meydanı dövüşe dövüşe alındı. İşçi sınıfı yine dövüşerek o meydanı almasını yasaklarınızı yerle yeksan etmesini bilir. Bakanlar Kurulunun ardından gazetecilerden gelen sorular üzerine Kurtulmuş “Bu 1 Mayıs Taksim Miting Alanı Olmayacak” dedi. 21. Asliye Mahkemesi her yıl olduğu gibi bu yılda Taksim’de 1 Mayısın yasaklanamayacağını belirlemişti. Ancak Kapitalistlerin adalet sisteminin ancak burjuvazinin çıkarlarını koruduğunu iyi biliriz.
Kurtulmuş açıklamasında İstanbul Valisinin uygulayacağı kararın emrinide bizaat vermiş oldu. “Karar verecek olan İstanbul Valiliği’dir. Bu 1 Mayıs’ta Taksim miting alanı olmayacak” dedi. Hükümetin defalarca 1 Mayıs’ı yasaklamasına rağmen emekçiler Taksim demekten vazgeçmemiş polisin saldırılarına karşı direnmişti

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*