Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Taksim 1 Mayıs programı netleşti

Taksim 1 Mayıs programı netleşti

Son 4 yılın Taksim’e çıkma mücadeleleriyle, işçi sınıfının işten atılmayı göze alarak başlattığı örgütlenme girişimleriyle, grev ve direniş silahını kullanma cesaretiyle kazanılan Taksim 1 Mayıs mitingi hazırlıkları sürüyor.

Üç koldan ve tarihimizden gelerek Taksim’e

3 koldan alana giriş yapacak olan işçi sınıfının en kitlesel yürüyüş kolunun Şişli kolu olması bekleniyor. Bu kolda en önde ’77 1 Mayıs’ında katledilen işçilerin yakınları yürüyecek. DİSK korteji içerisinde onları sanatçıların kitlesel bir katılımla izlemesi bekleniyor. İşçi sınıfıyla birlikte 1 Mayıs alanında olduklarını vurgulayacak olan sanatçılar arasında Tarık Akan’dan Mor ve Ötesi’ne uzanan çok sayıda isim var. DİSK korteji içerisinde anlamlı bir grubu ise “77’de biz de Taksim’deydik” pankartıyla katılacak olan işçiler oluşturacak.

Bu 1 Mayıs’a Kocaeli, Adapazarı ve Trakya illerinden yüksek bir katılım sergilemesi beklenen DİSK ve KESK’i diğer siyasi parti ve örgütler izleyecek. Kortej sıralaması içerisinde BDP’nin dahil olduğu Demokrasi İçin Birlik Hareketi’nin yanı sıra İşten Atmalar Yasaklansın Platformu ile Devrimci 1 Mayıs Platformu’nun kitlesel katılım sergilemesi bekleniyor. Devrimci Proletarya’nın da içerisinde olduğu Devrimci 1 Mayıs Platformu; BDSP, Emek ve Özgürlük Cephesi, Halk Cephesi, Kaldıraç, Devrimci Proletarya, DHF, Partizan, PDD, Odak ve Yeni Dünya İçin Çağrı’dan oluşuyor.

Şişli kolu

Şişli kolu içerisinde yer alacak işçilerin alana erken gelmesi gerekiyor. Yürünecek yolun görece uzun olması ve kitleselliği nedeniyle diğer kollarla birlikte eşzamanlı alana girilmesi için bu kolun saat 9.30’dan başlayarak ağır ağır yürümesi bekleniyor. Bu yüzden toplanma saati bu kol için en geç saat 09.00 olmak zorunda. Devrimci 1 Mayıs Platformu’nun toplanma yeri olan Şişli Camii yakınındaki Carrefour önünde Devrimci Proletarya okurları saat 08:30- 09.00 arası toplanacaklar.

Şişhane kolu

En az 100 bin kişilik bir katılım beklenen Şişli kortejinden sonra diğer kalabalık kortej Şişhane tarafında olacak. Türk-İş ve Kamu-Sen’in başı çekeceği bu kortejde ÖDP, EMEP ve CHP yer alacak. Bu kolda slogan ve bayraklarıyla milliyetçi etkinin ağır basması bekleniyor. Tekel işçileri ve kimi direnişçi işçi kolları da bu kortejde yer alacak. Ancak Türk-İş’in en öne kitlesel bir katılımla Türk Metal sendikasını yerleştirerek bu kortejdeki sınıf tepkisini milliyetçi-ulusalcı bir ablukayla boğmayı hedeflediği görülüyor. Bu kolda yürüyecek siyasi partilerin de bu gerici ablukayı besleyeceklerini ya da buna uyum göstereceklerini söylemek kehanet değil. Bu kolun 50 bin civarında bir katılım sergilemesi bekleniyor.

Dolmabahçe kolu

2010 1 Mayıs’ının en cılız katılımı ise Dolmabahçe hattından olacak. Bu kolda sınıfın içerisine AKP etkisini taşımayı hedefleyen Hak-İş ve Memur-Sen’in yanında TKP yerini alacak. Bu koldaki katılımcıların yürüyüş kolunun kısalığı ile bağlantılı olarak alanda etkin bir pozisyon alarak siyasi çizgilerini perçinleme hedefi güttüğü görülüyor.

Burjuvazi ve sendika ağaları için korku, işçi sınıfı için umut ve gelecek!

2010 Taksim 1 Mayıs’ı sadece ’77 1 Mayıs’ında, ’89 ve ‘96’da kaybettiklerimizi anmak için değil, aynı zamanda ve asıl olarak kazanacaklarımız için; sadece sefalete ve baskılara karşı değil, asıl ücretli köleliğe, bütün ihtiyaçlarından soyundurulmuş çıplak işgücü olmaya karşı sınıfın birliği için yapılıyor. Bu kavga gününde sendika ağalarının bu 1 Mayıs’ın militan bir kitlesellik kazanmasından duydukları korku ve çekingenlik, aslolarak burjuvazinin işçi sınıfından duyduğu korku ve çekingenliğin yansımasıdır. Bu yüzden bu 1 Mayıs’ın “kazasız-belasız” yapılması ve tamamlanması ana hedefi, sendikal bürokrasinin sınıfın direnişçi bölüklerine söz vermeme ve mitingin alelacele bitirilmesi riskini taşıyor. Bir Mayıs aynasında Taksim alanı işçi sınıfının gücü ve direşkenliğinin bu açıdan da test edildiği, moral ve kararlılığın ölçüldüğü bir gün olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*