Anasayfa » GÜNDEM » Tahir Elçi öldürüldü

Tahir Elçi öldürüldü

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Sur’da yaptığı açıklamadan sonra başından silahla vuruldu. Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Elçi hayatını kaybetti.

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Balıkçılarbaşı semtinde bulunan ve geçtiğimiz gün kurşunlanarak tahrip edilen tarihi Dört Ayaklı Minare’nin önünde Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, bir grup avukatla açıklama yaptıktan sonra silahlı saldırıya uğradı.

Başından ağır yaralanan Tahir Elçi, kaldırıldığı Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Olayın ardından silahlı saldırganla polisler arasında çıkan çatışmada bir polis hayatını kaybetti, üç polis de yaralandı.

imc tv’ye konuşan Avukat Gülşen Özbek “Tahir Elçi uzaktan atılan bir mermi ile vuruldu” dedi.

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi’nin ölüm haberini “Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi suikast sonucu öldürülmüştür” ifadeleriyle duyurdu.

Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı da Elçi’nin hayatını kaybettiğini Twitter hesabından duyurdu.

Protesto çağrıları

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanlığı, Elçi’nin öldürülmesini protesto etmek için eylem çağrısı yaptı.

Açıklamada saat 13:00’te Balıkçılar Başı’nda toplanılacağı duyuruldu.

Tahir Elçi’nin öldürülmesi İstanbul’da da protesto edilecek. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDK) çağrısıyla saat 14.30’da Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

Tahir Elçi

İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kurucularından Avukat Tahir Elçi, 90’lı yıllardaki yargısız infaz, faili meçhul cinayetler, köy yakma davalarında mağdur avukatlığı yaparken, Diyarbakır ve bölgedeki hak ihlalleriyle ilgili de çalışmalarını sürdürüyordu.

Diyarbakır Barosu 43. Olağan Genel Kurulunda, Baro Başkanı seçildi.

Diyarbakır Lice’de askerlerce öldürülen Medeni Yıldırım ile Cizre’de 12 yaşında sokakta öldürülen Nihat Kazanhan’ın ailesinin avukatlığını yürüten Elçi ayrıca Diyarbakır KCK davasının da avukatlarındandı.

Elçi, Lice, Cizre/Temizöz, Kuşkonar ve Koçağılı’nın bombalanması, Roboski Katliamı davalarının avukatlığını yapıyordu.

imc.tv

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*