Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Sütaş işçilerine saldırı

Sütaş işçilerine saldırı

Bursa Karacabey’deki Sütaş Fabrikası önünde, Tek Gıda İş Sendikası üyesi Sütaş işçilerinin, yaklaşık 3 aydır süren eylemi jandarma ve polisin saldırdı. Jandarma, sendikanın Şube Başkanı Suat Karlıkaya’yı gözaltına alındı.

Sendikal faaliyetler sebebiyle işten atma saldırısının ardından başlayan direnişi, Sütaş’ın Karacabey Fabrikası önünde oturma eylemi şeklinde sürdüren Tek Gıda İş Sendikası üyesi işçilerin direniş alanından çıkartılması için fabrika yetkililerinin imdadına her zamanki gibi polis ve jandarma yetişti.

Son günlerde direnişçi işçilerin üzerindeki baskıyı artıran tönetim saldırı silyali veriyordu zaten. Eylemci işçilerden asılan pankartı kaldırmasını istedi. Buna müsade etmeyeceklerini belirten işçilere polis jandarma eşliğinde saldırıldı ve Tek Gıda İş Sendikası Bursa Şubesi Teşkilatlanma Başkanı Suat Karlıkaya gözaltına alındı.

Tek Gıda-İş Sendikası saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada “üyelerimizin tamamen yasal ve meşru hak ve özgürlüklerine jandarma güçlerinin yaptığı bu kanunsuz müdahaleyi kınıyoruz. SÜTAŞ MÜCADELESİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ!” denildi.

Tek Gıda-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, SÜTAŞ-Aksaray İşletmesi’nde işten çıkarılan iki üye ile ilgili olarak basına ve kamuoyuna aşağıdaki açıklamayı yaptı:

SÜTAŞ’TA ŞİMDİ DE SOSYAL MEDYA KIYIMI

SÜTAŞ yönetimi işçi düşmanlığında her gün bir kademe ilerliyor. Son olarak Aksaray İşletmesi’nde iki üyemiz daha işten çıkarıldı. Gerekçe: Direnen arkadaşlarına sosyal medya üzerinden destek vermiş olmaları.

Lafa gelince etrafa demokrasi, özgürlük ve yasal haklar dersi veren Muharrem YILMAZ, kendi şirketi ve kendi işçilerinin sendikal özgürlükleri söz konusu olunca, en acımasız diktatörlerden farkı bulunmadığını ispatladı.

Aksaray İşletmesi’nde işten çıkarılan iki arkadaşımız Orhan BİŞKİN direnen arkadaşlarına sosyal medya üzerinden destek verdiği, Hatice DEMİR de bu mesajı paylaştığı için işten çıkarıldı.

Bu demek oluyor ki; SÜTAŞ işvereni artık kendini de aştı. Çalışanlarının özel yaşamlarına, özel mesajlarına müdahale etme, haberleşme özgürlüklerini ortadan kaldırma hakkını kendinde görerek, iyice pervasızlaştı.

Bu faşizan baskı ve uygulamalar elbette ki karşılıksız kalmayacak ve hukuk nezdinde gerekli girişimler yapılacaktır.

Ama SÜTAŞ işvereni bilmelidir ki; üyelerimize, çalışanlara karşı yürüttüğü bu kıyıcı tavır bizi yıldırmak bir yana, öfkemizi bir kat daha arttırmaktadır.

Mücadelemiz, eylemlerimiz her zeminde ve her yerde devam edecektir. SÜTAŞ’ın

-Emek ve sendika düşmanı tavrını,
-İşçinin alın terini sömürerek para kazanma tutkusunu,
-Sendikalı olan süt işletmeleri ile haksız rekabet içine girerek haksız kazanç elde etme ısrarını,

Tüm ülkeye ve tüm dünyaya yaymaya devam edeceğiz. Ta ki SÜTAŞ işvereni işçilerin hak ve özgürlüklerine saygı göstermeyi öğreninceye kadar.

TÜKETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ KULLANIYORUZ! SÜTAŞ TÜKETMİYORUZ!

Tek Gıda-İş Sendikası’nın bir süreden beri örgütlenme mücadelesi verdiği Sütaş’ta işveren sendikalı olmak isteyen işçilere baskı uygulamaya devam ediyor.

BASIN AÇIKLAMASI

Sütaş işvereni anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olan işçileri işten çıkarmaya devam ediyor. Bugüne kadar Sütaş’ın Bursa ve Aksaray’daki işyerlerinde çalışan 59 işçiyi işten çıkaran işveren, işyerinde çalışmaya devam eden işçiler üzerinde de baskı ve tehditlerini artırarak sendika karşıtı eylemlerine devam ediyor.

İnsan onuruna yaraşır bir ücret ve çalışma ortamının iyileştirilmesi için sendikaya üye olan işçileri işten atmakla kalmayan Sütaş işvereni fabrika önünde tekrar işe dönmek ve sendikanın tanınması için bekleyen işçileri yıldırmak için çeşitli insanlık dışı yöntemlere başvuruyor, akla hayale gelmeyen yöntemleri hayata geçirmeye devam ediyor.

Sendikamız Petrol-İş, bu örgütlenme mücadelesinde Tek Gıda-İş Sendikası’nın ve Sütaş işçilerinin yanındadır. Sütaş işvereninin anayasal ve evrensel bir hak olan sendika hakkını kullanan işçilere yaptığı baskıları şiddetle protesto ediyor, Sütaş işçilerinin haklı mücadelesini destekliyoruz.

İşten atılan işçiler geri alınana, baskılara son verilip, sendika tanınana kadar Sütaş ürünlerini kullanmayarak tüketimden gelen gücümüzü kullanacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.

Merkez Yönetim Kurulu adına
Mustafa Öztaşkın
Genel Başkan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*