Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Süt izni işten atılma sebebi oldu

Süt izni işten atılma sebebi oldu

Bir kadın işçi daha annelik ile ilgili haklarını kullanmak istediği için işten çıkarıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‘na bağlı bir kurumda taşeron işçi olarak çalışan Serpil Uçak, süt izni kullanmasın engellenerek işten çıkarıldı. Uçak’ın işten çıkarılmasını protesto eden Devrimci Sağlık-İş üyeleri, Bakan Fatma Şahin‘i de kadın işçilerin çalışma hakkına saygıya çağırdı.

Cağaloğlu’ndaki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü önünde yapılan eylemde, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sendikalı kadın işçilere tahammülü yok işten çıkarmalar durdurulsun” pankartı açıldı. İşten atılan Serpil Uçak, “Kurumlarda adlarını bile bilmediğimiz onlarca şirket aracılığı ile hizmet alımı adı altında bine yakın personel çalışmakta. Taşeron firmalar aracılığı ile çalışan bizler, her türlü güvenceden yoksun, taşeron firmaların iki dudağının arasında iş güvencesiz bırakılmış durumdayız” dedi. Uçak, konuşmasında işyerlerinin çoğunda kreşlerin bulunmadığını, kreş bulunan işyerlerinde ise taşeron işçilerin çocuklarının yararlanamadığını belirtti. Buna örnek olarak geçen yıl Ağaçlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Aysel Polat adlı bir kadın işçinin doğum iznine 1 hafta kala işten çıkarılmasını gösterdi.

Emzirmek haktır!

İş Yasası‘na göre kadın işçilerin yeni doğan bebeklerini 1 yaşına kadar günde 1,5 saat emzirebilme hakkı bulunuyor. Kadın işçilere yasal olarak tanınan emzirme süresi, eğer hamilelik ya da doğum nedeniyle işten ayrılmak zorunda bırakılmamış ya da işten atılmamışsa doğum sonrasındaki 8 haftalık ücretli izin süresinden sonra başlıyor. Kadın kamu işçileri için emzirme süresi ise geçen yıl çıkarılan torba yasada ilk 6 ayda günde 3, ikinci 6 ayda günde 1,5 saat olarak belirlenmişti.

Dünya Sağlık Örgütü ise, bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütü almasını öneriyor. Bebeğin alması gereken enerjinin, günlük C ve A vitamini ihtiyaçlarının önemli bir bölümünü karşılamak için anne sütü yeterli oluyor -geri kalanı ise 1 yaşından sonra tamamlayıcı besinlerle karşılanıyor. 2 yaşına kadar anne sütü almanın diyabet, çölyak, lenfoma, obezite gibi hastalıklara bağışıklığın yanı sıra, hiperaktivite, dikkat eksikliği ve otizmi önlediği de bilimsel olarak tanımlanıyor.

Emzirme, bebekler için olduğu kadar kadınların sağlığı için de önem taşıyor. Emzirme süresinin uzunluğu yumurtalık ve meme kanserlerinin görülme sıklığını azaltıyor. Bebeklerin ilk dönem günde 6-8 kez emzirilmesi gerekirken, 3-7 ay arasında günde 4-5, daha sonra ise 3-4 kez emzirilmesi öneriliyor.

Anne ve bebek için tavsiye edilen bu ilişki biçimi, ilk darbeyi kapitalizmin kendisinden yiyor. Anneler emzirme süresi uygulaması fırsatı bulamadıkları ya da bulamayacaklarını düşündükleri için doğum sonrasında işe geri dönmüyorlar ve bu süre uzadıkça uzayarak kadının gönüllü ev hapsinin sebebini oluşturuyor. Çalışmaya devam edenler açısından ise emzirme süresi en yakıcı sorun ve taleplerden biri. Yeni doğum yapmış kadın işçiler, 1,5 saatlik süt iznini istediği kullanıp kullanamayacağı ve süt izninde geçen süreye ait ücretin kendilerinden kesilip kesilmeyeceği kaygısını sürekli duyuyorlar. İşyeri ile evi arasında büyük mesafeler olan kadın işçiler süt iznini bir defada kullanma hakkına da sahip olmalarına rağmen, bu da sınıf düşmanı ile sürekli bir gerilim ve mücadele konusu olmaya devam edecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*