Anasayfa » GENÇLİK » Suruç’ta yaşamını yitirenler uğurlanıyor

Suruç’ta yaşamını yitirenler uğurlanıyor

Antep’de Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi işlemleri sonrasında edinilen bilgiye göre, Suruç şehitlerinden kimlik bilgileri kesinleştirilenlerin isimleri şöyle:

Koray Çapoğlu, Cebrail Günebakan, Hatice Ezgi Sadet, Uğur Özkan, Nartan Kılıç, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Kasım Deprem, Alper Sapan, Cemil Yıldız, Okan Pirinç, Ferdane Kılıç, Yunus Emre Şen, Çağdaş Aydın, Ali Can Vural, Osman Çiçek, Mücahit Erol, Medali Barutçu, Aydan Ezgi Salcı, Nazlı Akyürek, Serhat Devrim, Ece Dinç, Emrullah AkHamur, Murat Yurtgül, Erdal Bozkurt, İsmet Şeker, Süleyman Aksu, Büşra Mete, Mehmet Ali Varol ve Dilek Bozkurt ile kimlikleri henüz tespit edilemeyen iki kadın.

Aralarında durumları ağır olanların da bulunduğu yaralıların tedavileri ise Suruç, Urfa, Diyarbakır ve çevre hastanelerde devam ediyor.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) “Beraber savunduk beraber inşa edeceğiz” çağrısıyla Kobane’ye gitmek için yola çıkan gençlere yönelik bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin cenazeleri ise son yolculuklarına uğurlanmak üzere yaşadıkları kentlere götürülüyor.

Erdal Bozkurt’un cenazesi Ağrı Patnos’a, Okan Pirinç’in cenazesi Antakya’ya, Alican Vural’ın cenazesi Samsun’a, Ece Dinç’in cenazesi İstanbul’a ve Alper Sapan’ın cenazesi ise Giresun’a gönderildi.

İstanbul’da son yolculuklarına uğurlanacak Cemil Yıldız, İsmet Şeker ve Nazegül Boyraz’un cenazeleri ile Bursa’da son yolculuklarına uğurlanacak.

Cebrail Günebakan’ın cenazesi Elazığ Karakoçan’a; Murat Yurtgül ve Emrullah Akhamur’un cenazeleri Mardin Kızıltepe’ye, Mücahit Erol, Serhat Devrim ve Med Ali Barutçu’nun cenazeleri Muş’a; Uğur Özkan’ın cenazesi Şırnak Cizre’ye; Kasım Deprem ve Osman Çiçek’in cenazeleri Urfa Suruç’a; Veysel Özdemir ve Nazlı Akyürek’in cenazeleri Diyarbakır’a, Süleyman Aksu’nun cenazesi Hakkari Yüksekova’ya götürülecek.

Suruç’taki katliamda yaşamını yitiren Cemil Yıldız ve İsmet Şeker’in cenazeleri İstanbul Atatürk Havalimanı’na getirildi.

İki şehidin cenazesi “Şehit namırın”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları ile cenaze arabasına alındı, Gazi Mezarlığı’na doğru yola çıkartıldı.

Suruç şehitlerinin cenazeleri bu gece Gazi Cemevi’nde bekletilecek, yarın toprağa verilecek.

Polen Ünlü’nün cenazesi de İstanbul Atatürk Havalimanı’na getirildi.

Hatice Ezgi Sadet’in cenazesi ise saat 19.30’da İstanbul Atatürk Havalimanı’na getirilecek.

Ferdane Kılıç, Nartan Kılıç ve Nazegül Boyraz’un cenazeleri İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na getirildi. Boyraz’ın cenazesi Gülsuyu’na, anne ve oğul Kılıç’ın cenazeleri ise Bursa’ya doğru yola çıkarıldı.

Boyraz’ın cenazesi Maltepe Cemevi’ne, Nartan ve Ferdane Kılıç’ın cenazeleri ise Bursa’ya “Şehit na mırın” sloganlarıyla uğurlandı.

Nartan ve Ferdane Kılıç için yarın saat 14.00’de HDP İl Örgütü’nde anma etkinliği yapılacak buradan cenazeye geçilecek.

ESP’li Okan Pirinç Antakya’nın Samandağ ilçesinde binlerce kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı.

Antep’ten Hancağız Köyü’ne gönderilen Pirinç’in cenazesi Belediye morguna kaldırıldı. Belediye morgundan öğle saatlerinde alınan cenaze, Pirinç’in ailesinin yaşadığı Hancağız Köyü mezarlığına getirildi.

Törende, “Suruç şehitleri ölümsüzdür. AKP-DAİŞ çeteleri kaybedecek” yazılı pankart ile üzerinde Arapça “Şehid mâ bimût/Şehitlerimiz ölümsüzdür” sloganı ile Pirinç’in fotoğrafının olduğu dövizler açıldı.

Mezarlık girişinde cenaze arabasından alınan Pirinç’in tabutunu omuzlayan binlerce kişi, “Şehid ma bimud” ve “Okan’ın hesabı sorulacak” sloganlarını attı.

Pirinç’in cenazesinin toprağa verilmesi sırasında tütsüler de yakılırken, Anne Nuray Pirinç Arapça ağıtlar yaktı. Cenazeye katılanlara “Hoşgeldiniz” diye seslenen Anne Pirinç, halka seslendi, “Şehidimizi son defa alkışlayalım” dedi. Binlerce kişi, “Arîn’den Sibel’e yürüyoruz zafere” sloganı eşliğinde Okan Pirinç ve yoldaşlarını alkışladı.

Okan Pirinç, 1997 yılında Samandağ’ın Hancağız Köyü’nde doğdu. Arap Alevi ulusundan olan Pirinç, lise yıllarında devrimci mücadele ile tanıştı. Yoldaşı Emre Aslan, Kobane’de şehit düştüğünde, “Mücadeleye bağlılık” sözünü yeniledi. Kobaneli çocuklar için topladığı oyuncaklarla Suruç’a gitmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*