Anasayfa » BASINDAN » Suruç: Önce katliam sonra operasyon ve hedef gösterme

Suruç: Önce katliam sonra operasyon ve hedef gösterme

Soylu hedef gösterdi, HDP Urfa adayı Kaplan gözaltına alındı

URFA – AKP’li vekilin yakınları tarafından gerçekleştirilen ve 4 kişinin öldüğü silahlı saldırı sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “O adamın dağ kadrosuyla ilişkili olduğu, talimatları da oradan aldığı yönünde değerlendirmeler vardır” dediği HDP Urfa Milletvekili adayı İsmail Kaplan gözaltına alındı.

Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP’li milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın esnafı ziyaret ettiği sırada çıkan tartışmanın silahlı saldırıya dönüşmesi sonucu, Yıldız’ın yakınları ve korumalarının öldürdüğü Adil ve Celal Şenyaşar kardeşlerin defin işleminden sonra Suruç’ta gözaltı operasyonu başladı. Şenyaşar kardeşlerin cenazesine gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale eden polis, yerine kayyum atanan Suruç Belediyesi Eşbaşkan vekili Nazlı Binici ile çok sayıda kişiyi gözaltına aldıktan sonra akşam da ev baskınları yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef gösterdiği HDP Urfa Milletvekili adayı İsmail Kaplan ve HDP İlçe Eşbaşkanı Rojda Binici, Suruç Belediyesi Meclis Üyesi Fethi Yavuzel, Mehmet Kaplan ve Mehmet Polat’ın evlerine baskın yapan polis, her 5 kişiyi de gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

SOYLU KAPLAN’I HEDEF GÖSTERMİŞTİ

Saldırıda yaşamını yitiren AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız’ın cenazesine katılmak için Suruç’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anadolu Ajansı’na (AA) verdiği demeçte şu an gözaltında olan HDP’li aday Kaplan için şu ifadeleri kullanmıştı: “İdari ve adli soruşturma devam ediyor ama somut birtakım olaylar var. Yaklaşık 3-4 gün önce ve daha önceki dönemlerde de HDP’nin 6’ncı sıra milletvekili adayı (İsmail Kaplan), bizatihi milletvekilimizi mecliste daha önce yapılan bir tartışmadan dolayı hedef göstermektedir ve bunu sürekli olarak tırmandırmaktadır. O adamın dağ kadrosuyla ilişkili olduğu ve burada bu talimatları da oradan aldığı yönünde değerlendirmeler vardır, o kadar açık ve net.”

MUHARREM İNCE VE CHP SURUÇ İLÇE BAŞKANI DA HEDEF GÖSTERİLDİ

Soylu, bununla da yetinmemiş, aynı demeçte CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yi de şu sözlerle sorumlu tutmuştu: “Şunu açık yüreklilikle söylemek isterim, kim Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmişse bu olayların müsebbibi de odur. O kadar basit, kim bu olayları bu noktaya taşımak istiyor ve gayret gösteriyorsa, kim buradan güç alarak seçimi özgür ve hür biçimde oy kullanmayı kısıtlamak istiyorsa, Selahattin Demirtaş’ı kimin ziyaret ettiğine bakmak lazım. Yine burada hiç ilgisi olmadığı halde o partinin ilçe başkanının (CHP Suruç İlçe Başkanı Servet Gören) yaptığı açıklamalara bakmak lazım. Bunlar bizim soruşturma süreçlerimizin idari adli soruşturma süreçlerimizin elbette ki dokunacağı konulardır.”

mezopotamyaajans

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*