Home » GENÇLİK » Suruç Anısına Toplanan Oyuncaklar Mülteci Çocuklarla Paylaşıldı

Suruç Anısına Toplanan Oyuncaklar Mülteci Çocuklarla Paylaşıldı

Kobanêli çocuklara oyuncak götürürken 33 kişinin katledildiği Suruç Katliamı’nın 5’inci yılında Suruç Aileleri İnisiyatifi, “düşlerimizin izinde aynı kararlılıkla yürüyoruz” şiarıyla topladıkları oyuncakları mülteci çocuklara ulaştırdı.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) “Kobanê’yi Beraber Savunduk Beraber İnşa Edeceğiz” çağrısıyla Türkiye’nin dört bir yanından 300 genç, yeniden inşa çalışmalarına destek olmak, oyuncak ve insani yardım malzemeleri götürmek için Kobanê’ye gitmek üzere 20 Temmuz 2015’te Suruç’ta buluştu. SGDF’li gençlerin Amara Kültür Merkezi’nde yapmak istediği basın açıklamasına yönelik DAİŞ’in canlı bomba saldırısı ile 33 sosyalist genç katledildi, 104’ü ise yaralandı.

Topladıkları oyuncakları Kobanêli çocuklara ulaştırmak isterken yaşamlarını yitiren SGDF’li gençlerin mücadelelerini yaşatan Suruç Aileleri İnisiyatifi Suruç Katliamı’nın 5. yılında “Düşlerimizin izinde aynı kararlılıkla yürüyoruz” diyerek başlattığı oyuncak kampanyası ile Türkiye’nin dört bir yanından topladıkları oyuncakları Dikmen’de bulunan iki mülteci yerleşim alanında yaşayan çocuklara ulaştırdı. 

TUTSAKLARIN EL EMEĞİ BEBEKLER MÜLTECİ ÇOCUKLARA ULAŞTI

İzmir’den Van’a kadar Türkiye’nin pek çok noktasından 17 Temmuz’a kadar Ankara’ya gönderilen oyuncakları mülteci çocuklar için paketleyen Suruç Aileleri İnisiyatifi ve SGDF’den gençler oyuncakları dağıtmak üzere Dikmen’de iki mülteci yaşam alanını ziyaret etti. Toplanan oyuncaklar arasında ayrıca Kandıra Hapishanesi’nden politik tutsakların el emeği ile ördükleri bebekler de vardı. Mülteci yaşam alanlarına daha önceden ziyaret gerçekleştiren Suruç Aileleri İnisiyatifi oyuncakları dağıtmadan önce aileler ve çocuklarla sohbet etti ve hikâyelerini dinledi.

HALEP’TEN GELEN ÇOCUKLARLA BULŞULDU

Ziyarete gidilen mülteci yaşam alanlarındaki çoğu mülteci aile Suriye’nin Halep kentinden geldiklerini ifade ettiler. Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden gönüllülerin “Okula gidiyor musun?” diye sorduğu 7-14 yaş arası pek çoğu çocuk okula gitmediklerini yanıtını verirken bazı kız çocuklarının henüz 14 yaşında evlendiği ve anne olduğu öğrenildi. Büyünce ne olmak istedikleri sorulan mülteci çocuklardan pek çoğu “öğretmen” olmak istediklerini söylerken onlarca mülteci çocuk geleceğe dair hayallerini düş yolcularının arkadaşları ile paylaştı.

‘ÇOCUKLAR ÇOK BÜYÜK YOKLUK VE YOKSULLUK İÇİNDE’

Katliamdan yaralı olarak kurtulan Suruç Aileleri İnisiyatifi Üyesi Cansu Yumuşak, “Kampanyamızı Dikmen’de bir mülteci mahallesindeyiz, kampanyamızı burada sonlandırıyoruz. Dikmen’de iki alanı ziyaret ediyoruz. Düş yolcularımız da kendi imkânlarıyla edindikleri oyuncakları çocuklarla paylaşmak istemişlerdi, ama buna engel oldular. Biz onların anılarını her yıl olduğu gibi 5. yılında da sırtlanacağız diye söz vermiştik. Çocuklar ülkelerinde kalamadılar, çok büyük bir yokluk ve yoksulluk içerisinde burada yaşamak zorunda kaldılar. Biz de bütün toplayabildiğimiz oyuncakları Suruç’un bu yıl dönümünde onlar anısına çocuklarla burada paylaşıyoruz” dedi.

‘ONLARIN PAYLAŞMAK İSTEDİĞİ OYUNCAKLARI SİZE GETİRDİK’

Yumuşak ailelere ve çocuklara yaptığı konuşmada, “Benim çok sevdiğim arkadaşlarım vardı. Bu arkadaşlarım siz daha Suriye’deyken sizin yanınıza gelip çocuklara oyuncak getirmek istiyorlardı. Bundan tam 5 yıl önce buradan yola çıktılar, size doğru geliyorlardı. Ama yolda kötü bir şey oldu ve o arkadaşlarımızın bazıları yaralandı, bazıları hayatlarını kaybetti. Ama biz onların sizinle, bir sürü çocukla oyuncak paylaşmak istediğini hiç unutmadık. Onların paylaşmak istediği oyuncakları size getirdik ve sizlerle bu oyuncakları arkadaşlarımızın anısına paylaşmak istiyoruz” dedi.

ÇOCUKLARLA EL ELE HALKA KURULARAK OYUNCAKLAR DAĞITILDI

Her iki mülteci yaşam alanında da yapılan sohbetler ve konuşmaların ardından çocuklarla el ele tutuşup yuvarlak halka şeklinde oyun kuruldu. Bu çember üzerinden ilerleyen çocuklara oyuncaklar dağıtılarak oyuncak paketleri hep birlikte açıldı. Kampanya aracılığı ile Dikmen’de iki mülteci yerleşim alanında yaşayan 2-16 yaş arasında onlarca mülteci çocukla oyuncaklar paylaşıldı. Kimi mülteci aileler “Ölmüşlerinizin canına gitsin” diyerek düş yolcularını anarken mülteci çocuklar Suruç Aileleri İnisiyatifi ve SGDF’lileri oyun oynamak için yeniden beklediklerini ifade ederek uğurladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*