Anasayfa » GÜNDEM » Suriyeli göçmenlere karşı ırkçı-faşist harekat

Suriyeli göçmenlere karşı ırkçı-faşist harekat

Burjuva-faşist devlet, yaklaşık on gündür Suriyeli göçmenlere karşı yoğun bir baskı, gözaltı ve sınırdışı etme harekatı başlattı. Harekata hukuki kılıf olarak 2014 tarihli bir DGM kararının gösterilmeye çalışılması gerçekte hiçbir hukuku olmayan keyfi bir operasyon olduğunu kanıtlıyor.

Devlet 80 bin Suriyeli göçmeni sınırdışı edeceğini açıkladı. Ardından Suriyeli göçmenlerin ve enformal işçilerin yoğun olduğu il, semt, sanayi bölgelerinde Suriyeli göçmenlere karşı baskın, kontrol, kitlesel gözaltı uygulamaları başlatıldı. Sokaklarda, meydanlarda, metro ve metrobüslerde, dükkanlarda, işyerlerinde Suriyeli göçmenleri hedefleyen aramalar, kimlik-belge kontrolü yapılıyor. Kağıtsız ya da o ilde kayıtlı olmayan göçmenler otobüslere doldurulup gözaltı merkezlerine götürülüyor. Aramalarda, otobüslerde ve gözaltı merkezlerinde göçmenler fiziksel ve psikolojik kötü muamele, hakaret ve dayakla karşı karşıya kalıyor. Kağıtsız göçmenlere, okumalarına izin verilmeden gönüllü olarak ülkeyi terkedeceğine dair kağıtlar zorla imzalatılıyor. İmzalamayan göçmenler polis ve bekçiler tarafından dövülüyor ve imzalayıncaya kadar hapiste tutuluyor. Göçmenler ardından Hatay’a götürülecekleri yalanıyla, yine köle gibi itilip kakılarak, kelepçeyle otobüslere bindirilip İdlip’e götürülüp bırakılıyor.

Suriyeli göçmen işçileri kaçak olarak çalıştıran patronlara, göçmenleri ihbar etmeleri, yoksa 5 bin lira para cezası kesileceği duyuruluyor. Başta tekstil fabrika ve atelyeleri olmak üzere patronların ihbarı üzerine, gözaltına alınan çok sayıda göçmen işçi var. Şimdiden binden fazla göçmen işçinin sınırdışı edildiği belirtiliyor. Gözaltına alınmamak ve sınırdışı edilmemek için bir haftadır evlerine, işyerlerine kapanıp kalan dışarıya çıkamayan binlerce göçmen var.

Suriyeli göçmenlerin sosyal medya gruplarında, sayısız gözaltı, hapis, dayak haberleri akıyor. Suriyeli göçmenlerin bir facebook grubu sınırdışıları ve kötü muameli durdurmak için alışveriş boykotu çağrısı yaparken, çok sayıda grup da tüm Suriyeli göçmenlere ve Türkiye halkına dayanışma çağrıları yapıyor.

İHD avukatları yaptıkları açıklamada, Suriyeli göçmenlerin tutuldukları hapishane benzeri gözaltı merkezlerinde kötü muamele ve işkenceye uğradıklarını, göçmenlere yapılan uygulamaların Cenevre Sözleşmesi’nin ve Türkiye’deki Yabancılara ilişkin kanunun açık ihlali olduğunu açıkladılar. Sınırdışı edilen göçmenlerin can güvenliğinin olmadığı bir savaş bölgesine götürülmesini kınadılar.

Suriye göçmenler daha önce de gözaltına alınıyor ve kötü muamele görüyor fakat sınırdışı edilmiyorlardı. Burjuva faşist AKP Suriyeli göçmenleri hem ucuz işgücü hem de AB’ye karşı koz olarak kullandı, ama şimdi AB’yle anlaşıp gerçek yüzünü gösteren köle avcılığına başladı. Burjuva muhalefet de, seçim sürecinde Suriyeli göçmenlere karşı ırkçı-faşist bir kampanya yürüttü. Kapitalizm ve krizinin yol açtığı sosyal yıkım ve işsizliğe karşı toplumsal tepkiler Suriyeli göçmenlere karşı yöneltildi.

Göçmen krizi, aslen ırkçılığın, ırkçı devletlerin krizidir.

Türkiye işçi sınıfı Suriyeli göçmenler ve göçmen işçilerle dayanışmaya!

Göçmenlere karşı arama, baskın, gözaltı, hakaret, dayak, zorla kağıt imzalatma ve sınırdışı uygulamalarına derhal son verilsin!

Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*