Anasayfa » GÜNDEM » Suriye’de Savaşa Hayır

Suriye’de Savaşa Hayır

KESK, DİSK, TTB, TMMOBB’nin çağrısıyla 2 Temmuz Perşembe günü saat 19.00’da Tünel’den Galatasaray Lisesi önüne bir yürüyüş gerçekleştirildi. Bir çok devrimci ve demokratik kurumda eyleme katılarak destek verdi. Devrimci Proletarya okurlarıda eyleme flamalarıyla katıldılar.

“Halkların kardeşliğini ve barışı savunacağız, Savaşa hayır!” yazılı pankart açan kitle “Katil IŞİD işbirlikçi AKP!”, “Suriye’de savaş istemiyoruz!”, “Bijî berxwedana Kobanê!” sloganları ile Galatasaray Meydanına yürüdü.

Eylemde ilk sözü alan DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Önder Atay, Sivas’ta aydınları yakanlarla bugün Suriye’ye saldırı planları yaptığını belirterek  sınırdaki provokatif manevralardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Atay, işçi sınıfının bu savaşa ortak olmayacağına vurgu yaptı.

Galatasaray Lisesi önünde eylemi örgütleyen kurumlar adına basın açıklamasını İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç okudu.

Basın açıklaması metni şöyle;

HEP BİR AĞIZDAN İPEK BİR YUMAK SARAR GİBİ HAYKIRALIM; SAVAŞA HAYIR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümeti’nin Suriye’ye karşı tasarladıkları savaş manevraları, söylem ve tavırları hem ülkemizde hem de Ortadoğu halklarında doğal olarak endişe ve kaygıya yol açmıştır. Her savaşta olduğu gibi bu savaşın da emekçi halkların, gençlerin kanı ve canı üzerinden yürütüleceği çok açıktır. Ülkemiz ve halkımız karanlık bir geleceğe yönlendiriliyor. Karanlık bir gelecek istemiyoruz!

Türkiye halkları Ortadoğu’nun her tarafını sarmış olan ateşin merkezine, bu ateşin harlanması için feda ediliyor. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Hükümeti olmak üzere, tarihin kan ve savaştan medet uman bütün çığırtkanlarının yan yana saf tuttukları zamanlardayız.

Bizler biliyoruz ki bütün tarih boyunca savaşların kazananı, barışın kaybedeni olmamıştır.

2500 yıl önce Yunanlı Aeschylus: “Savaşta ilk kaybedilen GERÇEKLİKTİR” der.

500 yıl önce François Feneon; “Tüm savaşlar iç savaştır, çünkü tüm insanlar kardeştir” der.

100 yıl önce Emma Goldman; “Bütün savaşları çıkaranlar dövüşemeyecek kadar korkak olan ve bu yüzden dünya gençlerini cepheye süren hırsızlardır” der.

Tarihin bize verdiği miraslardan hareketle;

Tüm savaş çığırtkanlarına, insanlık adına SESLENİYORUZ…

Ey Türkiye’yi yönetenler; gelin insanlığın en acı, en ilkel, en vahşi aygıtından, savaştan vazgeçiniz, evet bu savaştan vazgeçiniz. Çünkü savaşlar kötüdür… Hiçbir savaşın kazananı olmamıştır ve olmayacaktır.

Yapmanız gereken bölgedeki çatışmaları körüklemek değil, barbar IŞİD çetelerine karşı, ülkede, bölgede ve dünyada barışı savunmaktır.

Kardeşi kardeşe kırdırtmayın, savaşı körüklemeyin, insanlık adına insanlığın ortak düşmanı olan IŞİD çetelerine karşı direnenlerle birlik olun.

Ve hep birlikte ipek bir yumak sarar gibi haykıralım; insanları insanca yaşatalım ve insan gibi yaşamak için “SAVAŞA HAYIR” diyelim.

Ve UYARIYORUZ;

Bu savaşın başladığı andan itibaren insanlık tarihinin ve vicdanının yegane suçlusu sizler olacaksınız…

Ve bu andan itibaren halklar ve insanlık kabusunuz olacak.

Nasıl ki insanlık Neron’u, Sezar’ı, Mussolini’yi, Hitler’i affetmediyse, olası bu savaşın çığırtkanlarını ve sorumlularını da affetmeyecektir.

Burada, 22 yıl önce yaşanan Madımak Katliamı’nı da unutmadığımızı, unutmayacağımızı adalet sağlanana, kardeşçe, barışçıl bir ülke yaratılana dek mücadele edeceğimizi de ifade ediyoruz. Biliyoruz ki 22 yıl önce Madımak Katliamını yaratanlar, faillerini koruyanlar, savunanlar, bugün halkları birbirine kırdırmak isteyen, savaş çığlıkları atan aynı zihniyetin temsilcileridir.

Bizler, savaşsız, demokratik, eşitlikçi, kardeşçe bir yaşam için tüm insanlığı savaşa karşı durmaya, direnmeye ve mücadeleye bir kez daha davet ederken; Halkların Kardeşliğini ve Barışı Savunacağız Savaşa Hayır! diyoruz…

 

Eylem atılan sloganlar ile son buldu.

IMG-20150702-WA0022-1024x768

IMG-20150702-WA0012-1024x768

IMG-20150702-WA0004

IMG-20150703-WA0000-1024x768

IMG-20150702-WA0019-1024x768

IMG-20150702-WA0005-1024x768

IMG-20150702-WA0025-1024x768

IMG-20150702-WA0023-1024x768

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*