Anasayfa » DÜNYA » Suriye’de polis en az 9 eylemciyi öldürdü

Suriye’de polis en az 9 eylemciyi öldürdü

Suriye’de bugün düzenlenen rejim karşıtı gösterilere devlet güçlerinin saldırısı sonucu 8’i Şam bölgesinde olmak üzere en az 9 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Suriye’de 15 Mart’tan bu yana yapılan rejim karşıtı gösteriler çerçevesinde internet üzeri yapılan çağrılar üzerine bugün Cuma namazı sonrası yenide halk sokaklara çıktı. Şam, Sanameyn, Baniyas, Lazkiye ve Batı Kürdistan’da protesto gösterileri yapıldı.

ŞAM’DA EN AZ 8 ÖLÜ, ONLARCA YARALI

Başkent Şam’ın 15 km kuzeyindeki varoşu Duma’da güvenlik güçleri eylemcileri dağıtmak için gerçek mermi ve gaz bombaları kullandı. Eylemciler de taşlarla polislere karşılık verdi. 3 bin kadar kişinin camiden çıktıktan sonra protesto gösgterisinde bulunduğu bildirildi. Eylemcilere göre polisin saldırısı sonucu en az 8 kişi hayatını kaybetti. AFP’ye bilgi veren bir eylemci ölü sayısının 10’u geçebileceğini belirtirken, onlarca kişinin yaralandığı ve onlarcasının da gözaltına alındığını bildirdi. Görgü tanıkları Duma’da sıkıyönetim uygulandığını ve sadece ikametini gösterenlerin Duma’ya alındığını belirtti.

SANAMEYN’DE BİR ÖLÜ

Güney’deki Dera kentinin yakınındaki Sanameyn’de devlet güçlerinin ateş açması soncu 20 yaşındaki Yaser El Şammari isimli bir genç hayatını kaybettti.

Dera’da de binlerce kişi camiden çıktıktan sonra Adalet Sarayı önünde bir araya gelerek “Aşağılanmaktansa ölüm” ve “Ulusal Birlik” şeklinde sloganlar attı.

18 Mart’tan bu yana şiddetli proestoların yaşandığı Dera’da resmi rakamlara göre 30, Af Örgütü’ne göre 55, İnan Hakları İzleme Örgütü’ne (HRW) göre 70 ve alandaki insan hakları savunucularına göre de 130 kişi hayatını kaybetti.

Daha kuzeydeki Lazkiye’nin Sleybe mahallesinde 200 gösterici özgürlük için yürüdü, devlet güçleri müdahale etmedi. Aynı mahallede Çarşamba günü yapılan bir barışçıl gösteriye polis kanlı saldırıda bulunmuş en az 5 kişi hayatını kaybetmişti. Müslüman Kardeşlere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Komitesi’ne göre ise 25 kişi öldü.

Bu eylemler Devlet Başkanı Beşar El Esad’ın gösterileri “komplo” olarak nitelendirmesi ardından geldi. Esad, eylemcilerin taleplerini karşılayacak herhangi bir söz vermemişti.

KÜRTLER DE SOKAKLARA ÇIKTI

Suriye’de demokrasi ve özgürlük için yapılan gösterilere 15 Mart’tan bu yana ilk kez Kürtler de katıldı. Kürt İnsan Hakları Komitesi Başkanı Radif Mustafa AFP’ye yaptığı açıklamada yüzlerce kişinin Cuma namazından sonra Qamişlo ve Amude kentlerinde “sadece vatandaşlık değil özgürlük istiyoruz” sloganı ile sokaklara çıktığını söyledi.

Haseki kentinde 150 ila 200 kişinin aynı taleple eylem yaptığı ancak devlet güçlerinin müdahalesiyle dağıtıldığı belirtildi. Mustafa, protestoların başından bu yana ilk kez Batı Kürdistan’da rejim karşıtı gösterilerin yapıldığını söyledi.

Suriye makamları Perşembe günü yaptığı açıklamada yarım yüzyıldır kimliksiz 300 bin Kürdün durumunu incelemek için bir komisyon kurulacağını bildirmişti. Sana haber ajansına göre bu komisyonun çalışmalarını 15 Nisan’a kadar tamamlaması gerekiyor. Ardından Devlet Başkanı Beşar El Esad’ın soruna ilişkin “uygun bir karar” alacağı belirtiliyor.

İnan hakları organizasyonlarına göre 1962 yılındaki tartışmalı sayımın ardından Kürtlerin yüzde 20’sinin vatandaşlıkları ellerinden alındı.

Bugün 2 milyon nüfusu ile Kürtler Suriye’nin yüzde 10’undan fazlasını oluşturuyor.

Kaynak: ANF NEWS AGENCY

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*