Anasayfa » DÜNYA » Suriye’de islamcı çeteler birleşti

Suriye’de islamcı çeteler birleşti

Suriye‘de tüm muhalefetin tek çatı altında birleşme imkanı giderek çözülürken, başını Türkiye’nin çektiği bölgesel tekelci kapitalist güçler tarafından desteklenen, savaş donanımını geliştiren ve sivillere yönelik onlarca katliam gerçekleştiren islamcı paramiliter çeteler birlik oluşturduklarını açıkladı.

Tugay ve tabur isimlerini kullanan 43 islamcı çete dün yaptıkları toplantıda “Suriye İslam Ordusu” adı altında bir ortaklık kurdu. Azami gericilik ortak zemininde Esad’a karşı çatı örgütü olma, çeteler arasındaki koordinasyon sorununu çözme hedefleniyor.

Kurulan orduya şeyh olarak anılan İslam Tugayı komutanı Zahran Alluş komuta edecek.

Suriye’de süren çatışmaların yanı sıra küresel mali oligarşinin bölge programının esnemesi, savaş atmosferinin yerini bölgesel güç odakları arasında iki seçeneği de ortadan kaldırmayan “diyalog” sürecinin alması ve Hizbullah’ın denkleme girişi, Rojava’nın özgün durumuyla silahlı çetelerin alanının siyasi ve coğrafi açıdan sıkışması, Suriye içi gerici burjuva odaklarının da yeniden yapılanması zorunluluğunu doğuruyor. Esad karşıtı bloğun, emperyalist kapitalist bölge programınının ilk tasarımında yer bulan islamcı liberal tarzda dizayn edilememesi ve taban desteğinden tümüyle koparak marjinalize olması güç ve etki alanını da sınırlamıştı.

Bu gelişme de, islamcı çetelerin küresel mali oligarşinin kontrolünde rafine birlikler kurma düşüncesinin tümüyle geri plana düştüğünü gösteriyor. Finans ve lojistik anlamında dünya ve bölge burjuvazisine tamamıyla bağımlı çeteler, süregelen iç çatışmada olduğu gibi yine kontrol dışına çıkma emareleri gösteriyor. “Suriye İslam Ordusu” tipi birliktelikler, islamcı çeteleri demokrasi ve özgürlük sloganının arkasına gizlenme imkanından tümüyle yoksunlaştıracak bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*